Anasayfa Güncel Ordu Valiliğinin, “ÇED gerekli değildir” kararı iptal edildi

Ordu Valiliğinin, “ÇED gerekli değildir” kararı iptal edildi

Cuma, 09 Şubat 2018 10:27
Yazdır PDF

ordu koylulerH. Merkezi: Ordu’da bazalt ocağı mücadelesini köylüler kazandı, Valilik tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” kararı iptal edildi.

Ordu’nun Gölköy ilçesi, Yuvapınar Mahallesi mevkiinde özel bir şirket tarafından yapılması planlanan patlatmalı bazalt ocağı ve kırma eleme tesisi projesine Valilik, “ÇED gerekli değildir” kararı vermişti. Bu kararın iptal edilmesi için köylülerin 19 kişi davacı olmuş ve iki yıl önce Ordu İdare Mahkemesinde davalarını açmışlardı. Mahkeme davacıları haklı buldu ve ÇED Gerekli Değildir kararının iptaline karar verdi.

Ordu Çevre Derneğinin (ORÇEV) köylülere destek verdiği davada karara gerekçe olarak, kurulması planlanan taş ocağının çevre ve insan sağlığı yönünden proje tanıtım dosyasında alınacağı belirtilen önlemlerin bilimsel açıdan eksik olduğu gösterildi.

Ayrıca proje alanının içinde bulunan su kaynaklarının patlatma ve kırıcı makine kullanımı sonucunda olumsuz etkileneceği, açılacak ocağın alt katmanlarında bulunan yerleşim yerleri için bu durumun içme ve özellikle kullanma suyunda sorun oluşturacağı belirtildi.