Anasayfa Güncel Önder: Anlamıyorlar ama anlatacağız; Bu kongre onlara da cevap olacak

Önder: Anlamıyorlar ama anlatacağız; Bu kongre onlara da cevap olacak

Cuma, 09 Şubat 2018 12:54
Yazdır PDF

sırrıH. Merkezi: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü kongre hazırlıkları ve öncesinde gerçekleşen gözaltı terörüne ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Kongre hazırlık öncesinde HDP’ye yönelik gerçekleşen operasyona tepki gösteren Ankara Milletvekili Önder, devletin yüz yıllık ezberine sığınarak savaş koşullarını meşrulaştırmaya çalıştığı bu günlerde HDP’nin kongresinin önemine dikkat çekti. Baskı ve tehditlerle HDP’nin diz çöktürülmeye çalışıldığını kaydeden Önder, kongrenin devlete en büyük cevap olacağının altını çizdi.

HDP Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda kongre hazırlıkları hakkında bilgi verildikten sonra Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder söz aldı. Ankara İl Örgütü’nün kongrenin ev sahipliğini üstlendiğini söyleyen Önder, yoğun bir emek ve çabayla, tarihe geçecek bir organizasyon başarısının da sahibi olduğunu belirtti.

Savaş koşullarındayız” diyen Önder, savaşın başka başka biçimlerde, faşist yöntemlerle meşrulaştırılmaya çalışıldığını belirtti. Önder “Devletin yüz yıllar ezberine sığınarak yapıyorlar bunu. Mutlak ve tartışmasız bir Kürt düşmanlığı etrafında örgütlüyorlar. Öncelikle kurultayımız savaşa karşı barışı, diktatörlüğe karşı demokrasi, zulme karşı özgürlüğü, vicdanı, merhameti, baskılara karşı dayanışmayı yükseltmenin çok önemli bir dönem noktası olacaktır” diye konuştu.

Büyük bir özveriyle hazırlık yaptıklarını dile getiren Önder, 20 binlik salonda 17 bin kişilik bir oturma düzeni olduğunu ancak yapılan görüşmeler sonucunda 20 bin kişinin katılacağını belirtti. Önder, “Kurultayın bu şartlar altında kitlesel ve coşkulu gerçekleştirmemiz, eksiklerimizle, hatalarımızla yüzleşmek, geleceğe dair Türkiye halklarıyla umut olabilecek bir yol haritası etrafında birleşmek mutabakatına varmak. Bu programı kurultay biter bitmez uygulamak gibi bir sorumluluğumuz var” ifadesini kullandı.

 

“Bu kongre devlete diz çökmeyeceğimizi anlatacak”

Kurultaya kitlesel katılımı HDP kadar hükümetin de önemsediğini dile getiren Önder, şöyle konuştu:

Yaklaşık 15 gündür il, ilçe, kurumlarımız, yöneticilerimiz fiilen kongre çalışması yürütüyor. Neredeyse gittiğimiz her kuruma ve HDP’nin bütün bileşenlerine dönük amansız bir tutuklama furyası başladı. Bir kurultayı engellemek için bu kadar hırpanice, hiç bu kadar hoyratça yapılmamıştır. Devlet de eskiden daha ince çalışıyordu. Artık bu kaygıyı gütmeyecek kadar saldırganlaşmış durumda. Bu bizi üzer kuşkusuz, bir parça eksiltir; öte yandan azmimizi, kararlılığımız çoğaltır. Ne kadar doğru yörüngelerle yolda olduğumuz gösterir. Özellikle bu sabah yapılan HDK bileşenlerine dönük siyasi imha operasyonunun bir an son bulmasını diliyorum. Bunların bir fayda olmayacağını, bununla pes etmeyeceğimizi, diz çökmeyeceğimizi artık anlamış olması gerek ama devlet denen şey biraz da aptallıkla bezelidir. Anlamıyorlar ama anlatacağız. Bu kongre onlara da cevap olacak.

Özellikle bu sabah HDK bileşenlerine dönük operasyonun son bulmasını istiyoruz. Bununla diz çökmeyeceğimizi artık anlamış olmalılar. Ama devlet dediğiniz şey biraz da aptallıkla bezelidir. Anlamıyorlar ama anlatacağız. Bu kongre onlara da cevap olacak.”

Vilayetle koordinasyonu yürüten bir ekip olduğunu, devletin güvenlik önlem alacağını ama salonun içinde, yerinde eğitim verilen HDP gönüllüleri ve üyelerinin olduğunu dile getiren Önder, görev alanların üstlendikleri sorumluluğu yerine getireceğinin altını çizdi. Önder, “Savaşın bir yol olmadığını, toplumsal maliyet üretmekten başka sonuç üretmeyeceğini düşünen herkesi şenlik havası içindeki kurultayımızda yan yana durmaya davet ediyorum” ifadesini kullandı.