Anasayfa Güncel QSD: 47 günde 1588 Türk askeri ve çete öldürüldü

QSD: 47 günde 1588 Türk askeri ve çete öldürüldü

Perşembe, 08 Mart 2018 12:40
Yazdır PDF

T.C devletinin Suriye Kürdistanı’nın kazanımlarına dönük 20 Ocak’ta başlattığı işgal girişimi saldırılarında kültürel miras alanları talan edildi, Efrînli vatandaşlar katledildi, yaşam alanları tahrip edildi. Bu işgal girişimine karşılık YPG/YPJ, Türkiyeli devrimci ve komünist örgütlerin sergilediği direniş karşısında da T.C devleti ordusu ve ona bağlı çeteler 1588 kayıp verdi.

savas bilancoH. Merkezi: T.C devleti ve ona bağlı çetelerin 20 Ocak’ta Efrîn’e yönelik başlattığı saldırıların 47 günlük savaş bilançosunu açıklayan Demokratik Suriye Güçleri (QSD), 1588 asker/polis ve çetenin öldürüldüğünü duyurdu.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın Merkezi, işgalci T.C devleti ve bağlı çetelerin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de aldığı bir aylık ateşkes kararına rağmen Efrîn’e yönelik barbarca saldırılar gerçekleştirmekte ve alınan kararın çiğnendiğini ifade ettiği açıklamasında, . T.C devletinin ellerindeki tüm ileri teknolojik silahlarla Efrîn halkını hedef alındığını buna karşılık, savunma güçlerinin de bu saldırılar karşısında topraklarını ve halkını korumak için öz savunma direnişi sergilediğini belirtiyor.

İşgalci T.C devleti ve ona bağlı çetelerin 20 Ocak tarihinde Efrîn’e yönelik başlattığı barbarca saldırılarının 47 günlük savaş bilançosuna ilişkin

QSD’nin yayımladığı açıklama şöyle:

1-Güçlerimizin şehitleri: İşgalci Türk devleti ve bağlı terör gruplarının saldırılarına karşı yürütülen kahramanca direnişte 283 savaşçımız şehit düşmüş ve düzenlenen resmi törenlerle toprağa verilmiştir.

2-Düşman ölüleri: Güçlerimizin işgalci Türk devleti ve bağlı terör gruplarına karşı sergilediği direniş ve eylemlerde 1588 asker ve çetenin öldürüldüğü kesinleştirilmiştir. Öldürülen asker ve çetelere ait bu veri güçlerimiz tarafından net bir şekilde görülen cenazeler üzerinden hesaplanmıştır.

3-Hava saldırıları: Türk devletine ait savaş uçakları Bin 26 defa sivil yerleşim yerlerini bombalamıştır.

4-Helikopterlerle gerçekleştirilen saldırılar: İşgalci ordu helikopterler ile sivil yerleşim alanlarını 56 defa bombalamıştır.

5-Ağır silahlarla yapılan top atışları: İşgalci Türk devleti ve bağlı terör grupları 3 Bin 307 defa ellerindeki ağır silahlarla sivil yerleşim alanlarını bombalamıştır.

6-Yaşanan çatışmalar: Güçlerimiz ile işgalci Türk devleti ve çeteleri ile sonuç elde edilen 643 çatışmaya girmiştir. Yaşanan 176 çatışmanın sonucuna ilişkin ise bir bilgi elde edilememiştir.

7-Düşürülen hava araçları: Güçlerimiz biri Kobra diğeri Skorsky tipi olmak üzere iki helikopter düşürmüştür. Güçlerimiz bir Drone, diğeri Bayraktar olmak üzere iki keşif uçağını da düşürmüştür. Güçlerimiz ayrıca işgalcilere ait bir helikopteri de darbeledi.

8- Aralarında tank, panzer gibi zırhlıların da bulunduğu 96 askeri araç imha edildi. Güçlerimiz ayrıca 32 askeri aracı da darbeledi.