Anasayfa Güncel İstanbul’da mülteci trans kadın öldürüldü.

İstanbul’da mülteci trans kadın öldürüldü.

Cuma, 09 Mart 2018 17:55
Yazdır PDF

trans cinayetleri politiktir lgbt nefret cinayetleriH.Merkezi: İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Suriyeli trans kadın kaldığı otel odasında yaşamını yitirmiş halde bulundu. Otel çalışanları, trans kadınının boğazının kesildiğini belirtti. Öldürülen trans kadının katil zanlısı A.K’nin ise Bursa’ya kaçarak iki kadını gasp etmeye çalışırken polisler tarafından Bursa’da gözaltına alındığı belirtildi.

Kaos GL Derneği’nin “Türkiye’deki LGBTİ Mültecilerin İnsan Haklarını Geliştirmek” projesinin asistanı Sengül Kılınç, mülteci trans kadının katledilmesinin üzerine LGBTİ mültecilerin her türlü şiddetin dolaysız hedefi olduğunu ifade etti. Mültecilerle birlikte çalışan sivil toplum kurumlarının LGBTİ mültecileri de içeren politika ve çözümler üretmesi gerektiğine dikkat çeken Kılıç, şu ifadeleri kullandı: “Alanda çalışan kurumların mülteciliğin salt ‘heteroseksüel, natrans kadın ve çocuk’ imgesiyle müsemma homojen bir kimlik olmadığını; LGBTİ mültecilerin varlığını ve sığınma ülkesinde korunmaya erişirken özel ihtiyaçlarını tekrar ve tekrar vurgulamak gerekiyor.”

Programın Sosyal Hizmet Uzmanı Koray Arkadaş ise bu cinayetin, cezasızlığın, adaletsizliğin ve ihmalkarlığın sonucunda gerçekleştiğinin altını çizdi. Arkadaş, “Mağdur LGBTİ ve mülteci olduğunda cezasızlık kültürü katmanlaşıyor ve var olan transfobiyi güçlendiriyor. Başta trans kadınlar olmak üzere bu ülkede yaşayan Türkiyeli ve mülteci LGBTİ'ler neredeyse her gün ölüm tehdidi alıyor. Somut adımlar atılmadığı sürece LGBTİ'lerin yaşamları ellerinden alınmaya devam edecek” dedi.