Anasayfa Kadın Bursa’da kadınlar: “Tecavüz meşrulaştırılamaz!”

Bursa’da kadınlar: “Tecavüz meşrulaştırılamaz!”

Pazar, 20 Kasım 2016 17:25
Yazdır PDF

bursada yasa tasarisi protestosuBursa: AKP, yeni yasa tasarısı ile tecavüzcüleri ve istismarcıları cezasız bırakmayı yasalaştırmak için adımlar atarken, birçok ilde olduğu gibi, Bursa’da kadınlar, Bursa Kadın Platformu olarak sokaktaydı, Kent Meydan’ında yaptıkları basın açıklamasıyla tasarıyı protesto ettiler. 

Dün (19 Kasım) gerçekleşen eylemde kadınlar “Tecavüzü meşrulaştıramazsınız, yasa geri çekilene kadar direnişteyiz” pankartı açtı. Platform adına açıklamayı Elvan Atar yaptı. Atar, “Kadınlara ve çocuklara yönelik tecavüzün ve her türlü cinsel istismarın önüne açacak, çocukların ve kadınların tecavüzcüyle evlendirilmelerini yasallaştıracak bir önerge. Bu önerge ile 4 bin tecavüzcüye tahliye yolu açmayı planlanıyor” dedi.

 

“OHAL bahanesiyle tecavüzcülerin salıverilmesine izin vermeyeceğiz”

Atar, “Türkiye’de çocuk istismarı sistematik ve yaygın olarak işleniyor. AKP’nin cinsel istismara uğrayan çocukları evlendirip tecavüzcüyü kurtarma planının gece yarısı meclise getirilmesi yetmemiş gibi Adalet Bakanı’nın yaptığı açıklamada, ‘Tecavüzcüleri kesinlikle kapsamıyor, ancak çocuklarla evlenenlere uygulanacak’ demesi niyeti apaçık ortaya koymuştur” dedi. 

Tecavüzcüler, istismarcılar ödüllendirilecek, aklanacak ama milyonlarca kadın ve çocuk Meclis onayıyla istismarcıyla birlikte olmaya zorlanacak. OHAL bahanesi ile tecavüzcülerin salıverilmesine, kadınların ve çocukların Meclis onayı ile tecavüzcülere, istismarcılara teslim edilmesine izin vermeyeceğiz. O yasa geri çekilene kadar tüm kadınları gece gündüz demeden işte, evde, sokakta, mecliste ve meydanda ellerindeki her türlü araçla direnişe, tecavüzcülere karşı öz savunma hakkımızı kullanmaya çağırıyoruz” denilen açıklamada kadınlar sık sık; “AKP elini çocuklardan çek”, “Bu yasa meclisten geçmeyecek”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Tecavüzü aklama suça ortak olma” sloganları attı.