Anasayfa Kadın Kürt kadınları TJA ile mücadelesine devam edecek

Kürt kadınları TJA ile mücadelesine devam edecek

Pazartesi, 21 Kasım 2016 09:27
Yazdır PDF

15111021 1259564920756496 8528998893949454001 oH. Merkezi: DBP Diyarbakır il binası Vedat Aydın Konferans Salonu'nda gerçekleşen ‘Kadın Buluşması’nın ardından sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, kadınların Tevgera Jinên Azad-Özgür Kadın Hareketi (TJA) adıyla yeniden örgütlenme hamlesi başlattığı belirtildi.

DBP kadın meclisinin çağrısıyla "Em li Hemberi Darbeyan Tekoşina Xwe Bi Rexistin Dikin" (Darbelere Karşı Mücadelemizi Örgütlüyoruz) şiarıyla Kürdistan, Türkiye ve dünya kadın örgütlerinden çok sayıda kadının katıldığı buluşmada sonuç bildirgesini okuyan Zeynep Altunkaynak, kararları şöyle sıraladı:

"-Geliştirilen faşist darbeye karşı tüm kadın örgütlü yapıları olarak ortak mücadele kararlılığı ve birliği bir kez daha ortaya konulduğu

-25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesiyle faşizme karşı mücadelenin 25 Kasım’dan başlayarak kesintisiz bir şekilde faşizm yenilgiye uğratıncaya kadar kararlılıkla sürdürülmesi

-Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan şahsında derinleştirilerek uygulanan İmralı tecrit sisteminin giderek sistematik bir şekilde Kürtlerin tüm siyasi temsillerine varacak şekilde yaygınlaştırılmaktadır. Uygulanan rehine politikası İmralı tecrit sistemi kırılmada ve Önderliğimizin özgürlüğü sağlanmadan aşılmayacağı açıktır. Bu nedenle toplantımız Önderliğin özgürlüğü sağlanıncaya kadar mücadeleyi yükseltme kararlılığını ortaya koymuştur.

-HDP Meclis Gurubunun yaşanan tutuklamalara karşı tutum olarak yasama faaliyetlerini durdurmasını fırsat olarak değerlendiren AKP zihniyetinin kadın karşıtı yasaları çıkartmayı öne aldığını değerlendiren toplantımız, başta HDP kadın grubu olmak üzere parlamento grubunun demokratik muhalefet görevini daha aktif olarak tüm zeminlerde yerine getirmesi gerektiği önerisini yapmıştır.

-Kanun Hükmünde Kararnamelerle başta KJA olmak üzere bağlı bulunan birço örgütlü bileşenin 3 aylık süreyle faaliyetlerinin durdurulup mühürlenmesi karşısında örgütlü kadın mücadelesinde ısrar etme tutumunu ortaya koymuştur. KJA sisteminden vazgeçmeme kararlılığını ortaya koyan toplantı bileşeni, bu ara dönemde KJA tüm bileşenlerinin kadın çalışmalarını ve mücadelesini Tevgera Jinên Azad (TJA) adıyla sürdürme kararına ulaşmıştır.

-Türkiyeli ve dünya kadın örgütleriyle faşizme karşı ortak mücadele ve dayanışma birliğinin oluşturulması çağrısını yapan toplantımız, "mutlaka kazanacağız” şiarıyla kadın mücadelesini yükseltme kararlılığıyla, büyük bir coşku ve moral ile toplantı sonuçlanmıştır."