Anasayfa Kadın “Kadınların isyanı erkek egemen sistemi yıkacak!”

“Kadınların isyanı erkek egemen sistemi yıkacak!”

Cuma, 25 Kasım 2016 19:45
Yazdır PDF

DSCF0559Bursa: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Bursa Kadın Platformu çağrısıyla Kent Meydanı’nda toplanan kadınlarKadına yönelik taciz, tecavüz, şiddete son”  yazılı pankart açtılar.

Kadın Platformu adına basın açıklamasını, Özgür Koyuncu okudu. Koyuncu açıklamada, “25 Kasım, diktatörlüğe başkaldıran kadınların mücadelesidir. 25 Kasım, ataerkil şiddete karşı direnen kadınların isyanıdır. 25 Kasım, sermaye sömürüsüne karşı, emeğine sahip çıkan kadınların simgesidir. 25 Kasım, savaşa, militarizme ve ırkçılığa karşı kadınların eşit ve özgürce bir arada yaşama kararlığıdır” dedi.

Koyuncu açıklamanın devamında ise, “Erkek şiddeti ideolojiktir ve kaynağını erkek egemen anlayıştan, gücünü erkek egemen siyasetten alır. Biz kadınlar, nasıl cinsel istismarı aklayan yasa tasarısına engel olduysak, erkek siyasetin ve erkek egemen anlayışın hayatlarımızı karartmasına da engel olacağız” dedi.

Koyuncu, son olarak “Hayatımızı zapturapt altına almak isteyen OHAL’ e ve KHK’lere karşı; ifade özgürlüğümüze, örgütleme özgürlüğümüze ve sokaklara sahip çekiyoruz! İşimize, geleceğimize ve kazanımlarımıza sahip çıkıyoruz! Susmayacağız, yılmayacağız, direneceğiz ve biz kazanacağız!” diyerek, mücadele çağrısını yaptı.