Anasayfa Kadın “Her halde kadınlar eylemde”

“Her halde kadınlar eylemde”

Pazar, 27 Kasım 2016 11:04
Yazdır PDF

DSC00828İzmir: Dün(26 Kasım) İzmir’de 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” coşkulu bir eylem ile gerçekleşti. OHAL uygulamaları kapsamında eylem ve etkinliklerin yasaklandığı İzmir’de 25 Kasım mücadele gününde kitlesel bir yürüyüş ile kadınların öfkesinin sokaklara döküldüğü gün oldu. İzmir Kadın Platformunun öncülüğünde gerçekleşen eylemde Yeni Demokrat Kadın’da hazırladıkları dövizler ile eylemde yerini aldı.

İzmir, Alsancak meydanında bulunan Leman Kültür önünde bir araya gelen kadınlar yine Alsancak’ta bulunan Erbil Süel önüne doğru yürüyüşe geçti. Praksis kadın grubunun enstrümanlarıyla eşlik ettiği eyleme kadınlar, OHAL kapsamında tutuklanan kadınların fotoğrafları ile eyleme katıldı.

“Bu halin çekilmiyordu, OHAL'in hiç çekilmiyor”, “Polen, Ezgi düşleriyle zafere” yazılı dövizlerin yer aldığı eylemde sık sık “Erkek Yargı Tecavüzü Koruma”, “Jin, Jiyan, Azadî” sloganları atıldı.

 

“Bu halin çekilmiyordu, OHAL’in hiç çekilmiyor”

Uzun zamanın ardından böylesi bir kitle katılımıyla gerçekleşen eylem, alsancakta bulunan ancak eyleme katılmayan kadınlar tarafından da destek gördü. Çevrede bulunan kadınların alkışlarıyla destek verdikleri eylem yoğun ilgi gördü.

Erbil Süel’in önüne gelindiğinde yapılan basın açıklaması hem Türkçe hem Kürtçe okundu. Kadın platformu adına açıklamayı okuyan Senem Deniz Kural, OHAL uygulamalarının bahane edilerek çıkarılan KHK’lar ile toplumsal muhalefet baskı altına alınmaya çalışılmakta, kadınlar ve LGBTİ'ler yönelik nefret cinayetleri ve son dönemde gündeme gelen çocuk istismarlarını belirtti.

Açıklamanın ardından halaylar eşliğinde bir süre daha devam eden eylem, coşkulu bir şekilde sona erdi.