Anasayfa Kadın Kadın örgütleri, “Aladağ katliamının sorumluları hesap versin”

Kadın örgütleri, “Aladağ katliamının sorumluları hesap versin”

Cuma, 02 Aralık 2016 12:41
Yazdır PDF

kadinlardan aladag icin eylemİstanbul: Adana’nın Aladağ ilçesindeki katliam sonucu 11’i çocuk, 1 öğretmen 12 kişinin katledilmesine tepki gösteren kadın örgütleri, hükümeti istifaya çağırdı.

Aralarında SKM, YDK, HDK Kadın Meclisleri gibi birçok kadın örgütü Adana’da çocukların kapıların ve yangın merdiveninin kilitli olması sonucu 12 kişinin katledilmesini İstanbul İl Milli Eğitim Binası önünde yapılan bir eylemle protesto edildi. Kadın örgütleri 30 Kasım günü bir araya gelerek katliamda yaşamını yitirilenleri anarken, devletin katliamcısı politikalarını protesto etti.

Eylemde ilk sözü HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit alarak, 11 çocuğun AKP’nin gerici politikaları uğruna, eğitime değil savaşa bütçe ayırması uğruna kaybettikleri dile getirdi. 

Koçyiğit, AKP hükümetinin bir katliama daha imza attığı, Ensar vakfındaki tacizde “Bir kereden bir şey olmaz” söylemine benzer bir söylemle hareket edeceklerini belirterek, katliamın sorumluların bulunması için sürecin takipçisi olacağını sözlerine ekledi.
Koçyiğit’in konuşmasının ardından kadınların ortak metni Fadime Çelebi tarafından okundu.

Çelebi hükümetin her zaman olduğu gibi kendisinin sorumlu olduğu bir katliamda yayın yasağını eksik etmediğini belirtti. AKP hükümetinin döneminde gerçekleşen taciz ve tecavüzlere, katliamlara değinerek, “Biz kadınlar üstünü örtmeye çalıştıkları, normalleştirme çabasına girdikleri hiçbir şey unutmadık. Katledilen kadınları, cinsel istismara uğrayan kadınları ve çocukları hükümetin katlettiklerini asla da unutturmayacağız” dedi. Çelebi, Adana katliamını kadınlar olarak unutmayacaklarını ve hesap soracaklarını dile getirdi.

Ortak metnin ardından HDP Siirt Milletvekili Besime Gonca söz alarak cinayetin sonuna kadar takipçisi olacaklarını vurgulayan kısa bir konuşma yaptı. Eylem kadınların “Yasta değil isyandayız”, “Kaza değil cinayet, kader değil cinayet” sloganları eşliğinde sona erdi.