Anasayfa Kadın Zürih'te kadınlardan etkinlik: “Korkma, gücünün farkında ol, sesini çıkar”

Zürih'te kadınlardan etkinlik: “Korkma, gücünün farkında ol, sesini çıkar”

Pazartesi, 05 Aralık 2016 15:05
Yazdır PDF

yeni kadindan siddete isikin etkinlikZürih: Yeni Kadın, 4 Aralık günü Zürih’te etkinlik gerçekleştirdi; gerçekleştirilen etkinlikte şiddet ve şiddetin türleri tartışıldı.

Yaşamlarını insanlığın geleceği için göz kırpmadan kavgaya tutuşanlar şahsında saygı duruşu ile başlayan etkinlikte Yeni Kadın adına hazırlanan açılış konuşması yapıldı. Ardından şiddet ve şiddetin türleri, özellikle psikolojik şiddet üzerine Uzman Psikolog Aysel Duman‘ın sunumu ile devam eden etkinlikte psikolojik şiddet, ekonomik şiddet ve fiziksel şiddeti trajikomik bir dille anlatan okuma tiyatroları gerçekleştirildi. 

YDG‘li bir kadın tarafından “tecavüz yasası” ile tekrar toplumun gundemine oturan çocuk yaşta evliliğe zorlanan çocuklar üzerine bir şiiri seslendirildi. 

Yine şiddet yaşayan bir kadının hakları ve hangi kurumlarla ilişki kurması gerektiği üzerine hukuk danışmanı Nesrin Ulu'nun bilgilendirmeler yaptığı sunumun ardından son bölüme geçildi. Şiddetin toplumsal bir sorun olduğu gerçekliğinden yola çıkılarak hazırlanan, şiddet yaşayan kadınlarla ilgili haberlerden alınmış bir sunum yapıldı. 

Etkinlikte katılımcıların sunumları ilgi ile dinlendi, yeni etkinliklerde buluşma çağrısı ile etkinlik sonlandırıldı.