Anasayfa Kadın Watsons önünde kadınlardan eylem

Watsons önünde kadınlardan eylem

Pazar, 11 Aralık 2016 12:24
Yazdır PDF

kadinlar watsons da yapilan ciplak arama icin toplaniyor 219875 5Haber Merkezi: Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, Watsons mağazasında, mağaza müdürü ve özel güvenlikçilerin lise öğrencisi bir genç kadına cinsel saldırıda bulunması protesto edildi.

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, 10 Aralık saat 16.00’da Vialand AVM içerisindeki Watsons önünde buluşarak, 26 Kasım günü ruj çaldığı iddia edilen lise öğrencisi genç bir kadının mağaza müdürü ve özel güvenlikler tarafından depoya götürülerek çıplak aramaya maruz bırakılması ve fiziksel şiddet görmesi protesto edildi.

Eylemde “Watsons’ta taciz var”, “Tacize karşı isyan”, “Çıplak arama tacizdir” “İşkenceci Watsons” dövizleri taşındı.

Genç kadının ailesinin de orada bulunduğu kitle adına konuşan Hülya Zabun, ruj çaldığı iddia edilen genç kadının mağaza müdürü ve özel güvenlikçiler tarafından depoya indirilerek cinsel şiddete maruz bırakıldığını söyledi.

Zabun, hırsızlık suçlamasıyla da korkutulduğunu söylerken suçlamaların asılsız olmasının ortaya çıkmasıyla birlikte yaşananların etkisini genç kadının bir ömür üstünden atamayacağını belirtip genç kadına yaşatılanların başlı başına bir şiddet olduğunu belirtti.

Zabun, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Güvenlik adına yapılan her türlü zorbalık meşru kabul ediliyor. Biz kadınlar soruyoruz: Öyleyse bizi güvenliğimizden sorumlu kişilerden kim koruyacak? Mağaza ürünlerini korumak adına 17 yaşında ki bir genç kadına yaşatılan bu cinsel saldırının ve travmanın izi nasıl silinecek?”

Zabun, “Kar ve güvenlik hırsıyla kadın bedenine saldıran mağaza çalışanlarına gerekli yaptırımları uygulamadığı için Watsons’tan alışveriş yapmayacaklarını belirtirken “Faillerin tedbiren görevden uzaklaştırılmasını değil adil ve şeffaf bir biçimde yargılanmasını talep ediyoruz. Kadın bedenine yönelik bu cinsel saldırıyı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. İşkencenin makul bir sebebi yoktur, bahanesi olmaz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.