Anasayfa Kadın Kadınlar Trump’a karşı sokaklarda

Kadınlar Trump’a karşı sokaklarda

Pazar, 22 Ocak 2017 11:25
Yazdır PDF

TRAMPH.Merkezi: ABD’de seçimi kazanan ve resmen göreve başlayan Donald Trump’ı yüz binlerce kadın protesto etti.

 Yemin ettikten sonra Cuma günü (20 Ocak) ABD Başkanı olarak resmen göreve başlayan Donald Trump, ABD'de yüz binlerce kadın tarafından protesto edildi.

Eylemi en büyüğü başkent Washington'un ve New York'ta yapılırken kadınlar “Kadınların direnişi” başlığı ile sokağa çıktı.

Donald Trump'ı, kadınlara saygısızlık ettiği için, Trump’ın kadınları kastederek, “Onları (kadınları), cinsel organından yakalayabilirsin, istediğini yapabilirsin ( grab them by the p*ssy, you can do anything)” şeklindeki sözleri ile  ses kaydında duyulan ‘p*ssy’ sözcüğünün hem argo kadın cinsel organı hem de kedi anlamına gelmesine duyulan tepkiler 2 milyon olduğu tahmin edilen kadın kitlesini sokağa çıkardı. Kadınlar “benim bedenim, benim seçimim”, “bedenime dokunma”, “gelecek kadınların olacak”, “benim başkanım değil”, “ellerini çek”, “sevgi nefreti yenecek” yazılı dövizler taşıyıp, Trump karşıtı sloganlar attı.

Kadınlar ayrıca ABD'nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump'ın, seçim kampanyası sırasındaki göçmenlere ve Müslümanlara yönelik söylemlerini eleştirdi.

Donelle Seyder, "Trump o kadar çok yalan söyledi ki, bizim başkanımız değil. Halkın oyunu alamadı, seçiciler kurulunun oyunu aldı. Kendisine güvenmiyoruz, niyeti iyi değil. Kendisi büyük bir tehlike, Türkiye ve herkes dikkatli olsun. Ben demokrasiye inanan birisiyim" diye konuştu”  şeklinde konuştu.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü