Anasayfa Kadın Tarsus’ta kadın tutsaklardan görüşe çıkmama protestosu

Tarsus’ta kadın tutsaklardan görüşe çıkmama protestosu

Cumartesi, 28 Ocak 2017 12:38
Yazdır PDF

tarsus cezaeviH. Merkezi: Tarsus C Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki hak ihlalleri devam ediyor. Bu ihlallere karşı kadın tutsaklar ortak kararla görüşe çıkmayacaklarını duyurdu.

DİHABER’de yer alan habere göre, Mersin’in Tarsus’taki C Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde hak ihlalleri sürüyor. KHK’ler ile mühürlenen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Mersin Şube Başkanı Avukat Mehmet Altuntaş, tutuklu ve hükümlülerin sağlık haklarının ihlal edildiğini, tutukluların ancak 2 haftada bir defa revire çıkabildiklerini belirtti. Acil hastaların revire çıkarılmalarının, ancak tutuklu ve hükümlülerin uğraşlarıyla zor bela sağlandığını söyleyen Altuntaş, hastaların revire götürülmesi sırasında refakatçi kabul edilmediğini de ekledi.

 

Yasak olmayan kitaplar da verilmiyor

Altuntaş, tutsakların diğer koğuşlarda kalanlarla ortak alanlara çıkarılmadığını; kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlerde bulunmalarına izin verilmediğini, Dışardan gönderilen kitapların bir aydan önce tutsaklara verilmediğini, yasaklı olmadığı halde kitapların tutsaklara verilmediğini söyledi. Hapishanedeki ısınma sorunlarının da devam ettiği, yaşlıların olduğu hapishanede keyfi uygulamalara maruz bırakıldıklarını kaydetti. Yine telefon görüşmelerinin 2 haftada bir, açık görüşün ise 2 ayda bir yaptırıldığını belirten Altuntaş, tuvaletlerde akıntı olduğunu tutsakların çok sağlıksız koşullarda yaşadıklarını kaydetti.

 

Suç duyurusunda bulunuldu

Bu sorunlar karşısında, tutsakların görüşe çıkmama kararı alarak uygulamaları protesto ettiklerini belirten Altuntaş, tutsakların duyarlılık çağrısında bulunduğunu söyledi. Tarsus C Tipi Kapalı Hapishanesi’nde yaşananların Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı, Mersin Barosu ve Adalet Bakanlığı’na bildirdiklerini belirten Altuntaş, ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü