Anasayfa Kadın Tutuklu kadınları eylemi kazanımla sonuçlandı

Tutuklu kadınları eylemi kazanımla sonuçlandı

Salı, 21 Şubat 2017 16:28
Yazdır PDF

Tutuklu kadınları eylemi kazanımla sonuçlandıH. Merkezi: Tarsus Kadın Hapishanesi'ndeki tutsakların, hak ihlallerine karşı başlattığı eylem sonucu hapishane idaresi geri adım atarak tutukluların taleplerini kabul etti.

Tarsus C Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi'nde tutsak olan kadınlar, OHAL süreci ile birlikte artan hak ihlallerine karşı bir ay önce görüşe çıkmama kararı almıştı. İhlallerin son bulması taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda açlık grevi başlatacakları uyarısında bulunan kadınların talepleri hapishane idaresi tarafından kabul edildi.

Kadınların eylemi sonucu Adalet Bakanlığı tarafından hapishane de inceleme yapılırken, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi'nin başvurusuna da cevap verildi. Cevapta, hapishane de gerekli incelemenin yapıldığı ve yapılan araştırma sonucunda tespit edilen hak ihlallerinin giderilmesi çerçevesinde gereken görüşmelerin yapıldığı belirtildi.

Kadınların eylemi sonucunda hapishane idaresinin geri adım attığı öğrenilirken, edinilen bilgilere göre, 40 kişilik koğuşta tutulan 90'a yakın kadın için yeni bir koğuş açıldı. Yine kadınların sosyal ve kültürel haklarından yararlanmaları önündeki engellerin kaldırıldığı belirtilirken, hapishane idaresinin kadınlar adına temsili boyutta görüşmeleri kabul edeceği, bireysel görüşmelere kadınların kararı olmadan zorlama ve dayatmanın yapılmayacağı kararlaştırıldı.

Kadınlara verilen iletişim yasağının kaldırılması,aramaların kadın gardiyanlar eşliğinde yapılması ve bu esnada koridora askerin alınmaması, tutukluların havalandırmaya çıkmaları önündeki engellerin kaldırılması ve havalandırma bölgesinin üst kısmının kapatılmaması taleplerinin kabul edildiği öğrenildi.

Taleplerin kabul edilmesi sonucu kadınların eyleme son verdiği belirtilirken, benzer durumların yaşanması durumunda eylemlerin tekrar başlatılacağı hapishane idaresine iletildi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü