Anasayfa Kadın Mamak’ta 8 Mart eylemine polis engeli

Mamak’ta 8 Mart eylemine polis engeli

Cumartesi, 04 Mart 2017 21:45
Yazdır PDF

mamak 8 martAnkara: Ankara'nın Mamak ilçesinde polis, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği düzenleyen kadınların yürüyüşüne engel olmak istedi. Yapılan görüşmelerin ardından kadınlar, akrep ve TOMA araçlarının takibinde yürüyüşlerini gerçekleştirdi.

Kızkardeşim Kadın ve Dayanışma Derneği ve Tuzluçayırlı Kadınlar Derneği üyeleri Mamak'ta 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü Tekmezar Parkı’nda kutladı. Yapılan etkinlikte halaylarla, davul ve zurnalarla 8 Mart’ı karşılayan kadınlar, “OHAL'de de bu halde de mücadele her yerde”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı. Parkta, 8 Mart'ın öneminin anlatıldığı basın açıklamasında, OHAL koşulları altında kadın hakları için mücadele etmeyi sürdürdükleri belirtilerek, önümüzdeki anayasa referandumuna değinildi. Anayasa değişikliğinin kadınların yaşadığı hiçbir soruna çözüm olmayacağını, aksine yeni anayasanın kadınların çalışma yaşamından başlayarak bütün kazanımlarını gerileteceğini vurgulandı. 

“Unutmuyoruz, affetmiyoruz”

Açıklama “Biz kadınlar, ölüyor, öldürülüyoruz, tacize, tecavüze uğruyoruz, işsiz bırakılıyoruz ama bize bunları yapanları asla affetmiyoruz, unutmuyoruz, mücadelemize devam ediyoruz. Bizler polis köpeklerinin önünde dimdik duran akademisyen kadınlarız, Ensar Vakfı skandalına susmayan, sokaklarda olan kadınlarız, Susmuyoruz, Susmayacağız” sözleriyle bitirildi.

Açıklamanın ardından salon etkinliğinin yapılacağı Alyans Düğün Salonu’na yürüyüş sırasında kadınlar polis engeliyle karşılaştı. Kadınların toplu halde ve pankartla yürüyüşüne izin vermeyen polis kadınların slogan atmasına da izin vermedi. Görüşmelerin ardından pankartsız ve slogansız kaldırımdan toplu yürüyüşe izin veren polis, yol boyunca kadınları TOMA ve akrep araçlarıyla Alyans Düğün Salonu’na kadar takip etti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü