Anasayfa Kültür / Sanat Dansın ateşi ile başlayan yaşam yolculuğu

Dansın ateşi ile başlayan yaşam yolculuğu

Çarşamba, 27 Temmuz 2016 08:04
Yazdır PDF

dans eden denizatlariKitabın Adı: Dans Eden Denizatları (Nisan Yayımcılık, 127 sayfa)

Yazar: Gül Dünya

 

“Kitap dış dünyaya açılan bir penceredir” önermesi “Dans Eden Denizatları” kitabında pencerelere dönüşmektedir. Kitabı ilk elinize aldığınızda renklerin ahengi sizi ötelere götürmektedir. Mavinin dünyasındaki denizatları, yengeç, ahtapot ve balık size hoş geldiniz der gibi kocaman bir gülümseme ile bakmaktadır. Sayfaları çevirdikçe bir anda kendinizi denizin altında bulmakta, bir anda karaya çıkmaktasınız.

Kitabın kahramanları sizi geçmişe sonra da bugüne ve son olarak geleceğe götürmektedir. Kitabın bu renkliliği içerisinde yeri gelmekte bir şarkı mırıldanmakta, bazen bir filmi anımsamakta ve sık sık dans etmektesiniz. Bazen Gezi’nin çocuklarını hatırlarsınız, bazen bir cinayete kurban gitmiş Hrant’ı. Eşini, dostunu kaybeden Rakel’i... Çalışma koşullarının çok zor olduğu düşük ücret alan bir işçiyi, çalışma koşullarının iyi olduğunu az çalışmalarına rağmen çok para aldıklarını iddia eden bir patronu… Bazen kadınsa çocuk yapması gereken düşüncesi empoze edilmiş bir kadını hatırlamaktayız. Hayatımızda olan bazen unutmaya yüz tuttuğumuz detayları gün yüzüne çıkarmaktadır.

Kitabın kahramanları iki canlı türünden oluşmaktadır. Bir yanda deniz canlıları bir yanda ise insanlar yer almaktadır. Dans etmeyi bir eğlence olarak değil, yaşam tarzı haline getiren deniz canlılarının suyun kirlenmesinden dolayı başlamış oldukları yolculukta yolları insanlarla kesişmekte ve mücadele ile devam etmektedir. Yaşı küçük deniz canlıları tecrübeli olan diğer deniz canlılarından öneri almakta ve uzun ve zor olan bir yola çıkmaktadır. Bu heyecanlı yolculuk okuyucuyu da uzun bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Kimler yanımızda?

Gezi İsyanı’nda güzel günler için mücadele eden genç yaşında polis tarafından katledilen Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz yanımızda kitabın sonuna kadar. Evinden ekmek almaya çıkan ve polis tarafından katledilen Berkin Elvan yanımızda kitabın sonuna kadar. Koyun otlatırken havan mermisi ile bedeni paramparça edilen Ceylan Önkol yanımızda kitabın sonuna kadar. Yaşadığı cehennemi cennete çevirmek için mücadele eden Hrant Dink yanımızda kitabın sonuna kadar.

Başka kimler mi var? Özgür bir dünya talebinde bulunan çocuklar, gençler, yetişkinler, yaşlılar hep yanımızda yol arkadaşı oluyor kitabın sonuna kadar.

 

Denizatları ve dans

Denizatlarının üremesi farklı bir yolla gerçekleşir. Gün ağarırken ya da güneş batarken buluşan erkek ve dişi denizatları kuyruk kuyruğa gelerek dans etmeye başlarlar. Daha sonra erkeğin karnındaki kuluçka kesesi kabarır ve ortaya çıkan yumurta kanalıyla sperm ve yumurtlar birleşir. Erkek denizatı iki-üç hafta hamilelik dönemi geçirir. Genel olarak tek eşli olan denizatları birbirlerine kur için kuyruk kuyruğa sarılır ve bu esnada çıkan ahenk dans olarak nitelendirilebilir. Çünkü dans, vücudun ritim eşliğinde estetik bir hal alması durumudur. Yani yazarın kitaba Dans Eden Denizatları ismi vermiş olması bu durum ile ilişkilendirilebilir.

 

Resimli çocuk kitapları

Çocukluk evresi yaşamımızda önemli bir edinmekte geri kalan yaşamımızı derinden etkilemektedir. Çocuklar bu dönemde dış dünyayı keşfeder ve her şeyi merak ederler. Soyut olan değerleri, duygu ve düşünceleri çocuklara bu evrede somutlaştırmak için hikayeleştirme tekniği önem arz etmektedir. Dil gelişimi ve sosyal becerilerine katkıda bulunmaktadır. İçerisinde bulunan resim ve mesajlar çocukların gelişimini, öğrenme sürecini hızlandırmaktadır. Özellikle çocuklar bu evrede kelimelerden önce resimleri okumayı öğrenirler. Aynı şekilde çocuk kitaplarında hayvan karakterleri kullanımı sosyal çevrelerini öğrenmeyi kolaylaştırır, hayvan sevgisinin gelişmesini sağlar. Elle tutulamayan, gözle görülemeyen duygular için bu tarz somutlaştırmalar anlaşılmayı kolaylaştıracaktır. “Dans Eden Deniz Atları” kitabında bu yöntemler gayet iyi kullanılmış, deniz canlıları üzerinden hayvan sevgisi, arkadaşlık, iyi ile birlikte olup zararlı olan şeye karşı çıkma durumu ele alınmıştır. Hikaye ile uyumlu bir şekilde ilerleyen resimler çocukların dünyasında iz bırakacak niteliktedir.

Sonuç olarak akıcı bir dili olan ve resimler sayesinde gayet eğlenceli hale getirilen kitap hem çocuklar hem de yetişkinler için vazgeçilmezler arasında olacak gibi gözüküyor.

 

Bir ÖG okuru