Anasayfa Kültür / Sanat “Oyun Sokakta” şiarıyla tiyatro halkla buluşuyor

“Oyun Sokakta” şiarıyla tiyatro halkla buluşuyor

Salı, 25 Ekim 2016 09:51
Yazdır PDF

oyun sokak tiyatroH. Merkezi: İstanbul’da bir araya gelen 14 tiyatro grubu, “Oyun Sokakta” şiarıyla 9 farklı yerde tiyatroyu halkla buluşturacak.

27-30 Kasım günleri arasında yapılacak Sokak Tiyatrosu Festivali 27 Ekim’de Beksav bahçesinde başlayacak.

İstanbul’da 14 tiyatro topluluğu “Oyun Sokakta” sloganıyla 9 yerde sokakta tiyatro oynayacak. Haftanın açılışı oyun-sokak-tiyatro

Sokak Tiyatrosu Festivali’ne, Mask-Kara Tiyatrosu, Devinim Tiyatro Topluluğu, Tiyatro Simurg, Tiyatro Ütopya, Drama Kumpanya, MKM Teatre Jiyana Nü, BEKSAV Tiyatro İmge, Ortadirek Tiyatrosu, Yenikapı Tiyatro Topluluğu, Epik Sanat Tiyatrosu, Tiyatro Pi, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu, Gölge Tiyatro Topluluğu, Düşülke Tiyatrosu katılıyor.

Tiyatrocular yaptıkları açıklama ile tiyatroyu sokağa taşımak istediklerini belirterek,  “Sahnelerin binlerce binlerce yıllık insanlık birikimini yansıtmasına karşın artık muhalif olan, devletten ya da sermaye gruplarından destek alamayan tiyatroların kendini var etme, gösterme, ideolojik tavrını ve taraflılığını ortaya koyma şansı bulunmamaktadır. Oyunlarını emekçilere ve ezilenlere götürme şansı yok.

Olanlarda yasaklarla boğuşmak zorunda. Uzun çalışma koşullarına mahkûm, asgari ücretin açlık sınırının çok altında; hak ve özgürlüklerin yok sayıldığı ve faşizm uygulamalarının her günkü gündemimiz olduğu bir coğrafyada emekçilere ve ezilenlere tiyatroyu götürmek biz emekten, özgürlükten ve de başka bir dünyadan yana taraf olan sanatçı ve kurumlarca görev” dedi.

“Anlatılan hepimizin hikâyesi”

İşte bu eksende rengi, dili, cinsiyeti ne olursa olsun; tiyatroyu emekçilerle, yoksullarla, ezilenlerle buluşturmak isteyen tüm tiyatroları hak edenlerle, gerçek muhataplarıyla buluşturuyoruz. Tiyatromuzu, oyunlarımızı, düşlerimizi, umutlarımızı emekçilere, çocuklara, kenar semtlerine götürüyoruz. Anlatılan senin, hepimizin hikâyesi” diyerek açıklamasını sürdüren tiyatrocular tiyatronun ezilenlerin yanında olduğunu vurguladı.

Tiyatronun hep sokakta olduğunu altını çizen tiyatrocular, “Bazen bir perdede gölgelerle anlatmış, bazen bir ibiş olmuş güldürerek vermiş mesajını, bazen bir Aristopenes olmuş eşek arılarına karşı örgütlemiş emekçileri, bazen bir Meyerhold olmuş yıkmış saray duvarlarını, gericiliğin-ayrımcılığın hapishanesinin tekdüzeliğini. Amma illa da hep sokakta olmuş, illa da özgürlüğünün peşinden koşmuştur” dedi.

Açılış BEKSAV’da

Sokak Tiyatro Festivali’nin açılışı 27 Ekim’de saat 19.30’da BEKSAV bahçesinde verilecek tanıtım kokteyli ile yapılacak. Ardından söyleşi gerçekleştirilecek.

Festivalin programı ise şöyle:

28 Ekim: Saat 11.00’de Tuzla Aydınlı Mahallesi, saat 14.00’de Maltepe Gülsuyu Mahallesi, saat 17.00’de Sancaktepe, saat 19.00’da 1 Mayıs Mahallesi.

29 Ekim: Saat 11.00’de Avcılar Meydan, saat 14.00’de İkitelli Küçükçekmece, saat 17.00’de Sultangazi Gazi Mahallesi.

30 Ekim: Saat 14.00’de Kadıköy, saat 17.00’de Taksim.

Aynı gün oyunların toplu gösterimi saat 19.00’da Su Gösteri Sanatları Sahnesi’nde yapılacak.