Anasayfa Manşet Bugünün sendikalarına Viktorya hemşireleri grevinden dersler

Bugünün sendikalarına Viktorya hemşireleri grevinden dersler

Perşembe, 05 Ocak 2017 16:07
Yazdır PDF

bugunun sendikalarina viktorya hemsireleri grevinden dersler 011986’da 20.000 hemşire grev yaparken Irene Bolger, Soylu Avustralya Federasyonu’nun Victorya Şube sekreteriydi. Bu grev Avustralya tarihinin en uzun grevlerinden biriydi ve kadınlar tarafından yönetilmişti.

Şimdi, bir yığın ticaret sendikası ve tarih kitaplarını karıştırarak Bolger şunları söylüyor: “Uluslararası ölçekte uzun bir süre, 50 gün sürdü öfke. Ancak yine de Avustralya tarihinin en önemli grevlerinden birini kitaplarda bulamıyorum. Cinsiyetçilik devam ediyor.”

Hemşire grevinin 30 yıllık mirası ana akım yayınlar tarafından büyük oranda göz ardı edilmektedir; Hikayesi, grevin etkisini tam olarak kavrayamayan yazarlar için “sıkıntı” yaratıyor. Kadınlar tarafından organize edilen ve işletilen en uzun Avustralya grevinin, tarihten silinmesi şaşırtıcı. “Tarihi kazananlar yazar” lafı bir klişedir ve hemşireler kazandı ancak tarihte adları yok. Şaşırtıcı olmamalı. Bu 50 gün boyunca, hırslı ve yetenekli hemşireler, her maskülen erkeği Bob Hawke ve Paul Keating’ten Victoria Çalışma Genel Müdürü John Cain’e kadar ve daha sonra ACTU başkanı Simon Crean’e öfkelendirmeyi başardı.

Bolger “Grevlerle ilgili kitaplar genellikle erkek yazarlar tarafından yazılmıştır” diye açıkladı. Açıkçası erkek tarihçiler, gazeteciler ve liderler, kadının zaferini dipnota layık görmüyorlardı. Fakat grev işçi kadınlar tarafından sevecenlikle ve umutla hatırlanır. Hemşirelik üniversitesinde idari görevli olan kendi annem hemşirelerle dayanışma içinde yürüdü. Ona bunu anlattığımda Bolger’ın gözleri parladı ve “milyonlarca Avustralyalı için bu, ilk önemli kadın grevi oldu” dedi.

Güçlü elitlerden zorbalığa ve cinsiyetçiliğe maruz kalan Bolger, ateşli bir bakışla sandalyesinde öne eğildi ve “O 50 günlük öfke, şimdi bir onur rozeti oldu. Zamanın ötesinde, sistem için politik bir meydan okumaydı” dedi.

 

bugunun sendikalarina viktorya hemsireleri grevinden dersler 02Grevin kaynakları

Grev, 1970’lerde başlayan feminizm Avustralya kıtasına geç geldiği için 1986’da başladı. Yetenekli kadınlar, hala erkek egemen endüstrilerde ses  çıkarıyordu ve kadınlar genellikle öğretmenlik, temizlik, dikiş ve hemşirelik gibi “kadın meslekleri”yle ilgileniyorlardı. Hemşireler de dahil olmak üzere bir dizi kadın işçi, 30 yıl zam almamıştı.

Bolger ile birlikte hemşire, sendika üyesi ve organizatörü olan Lalitha Chelliah, “devletin 14.000 hemşire eksikliği olduğunu ve birçoğu mesleğinden ayrıldığını” anımsıyordu. Hastane bekleme listeleri büyümüştü; kesinti ve sıkıntılar ortaya çıkmıştı. Hemşireler, Federal İşçi Hükümeti, ACTU ve büyük işletmeler büyük bir makro düzeyde pazarlık yapmaya başladığında, 80’lerin başında maaş artışları aramaya başladılar. Pazarlık, işçi hareketini güçlü kılıp; üretim verimliliğini artırır,          enflasyonu ve ücretleri kontrol altında tutardı. Fakat güçlü olanlar işçi erkeklere ya da sayıları çok daha az olan kadın işçilere pazarlık konusunda danışmadılar bile.

Karizmatik ve militan olan Bolger, 1986 başında RANF’ın Victoria kolunun sekreterliğine geldi ve hemşirelerde endüstriyel bir bilinç oluşturmaya başladı. Bir cumhuriyetçi ve sosyalist Bolger, 1984’te Viktorya Şube kurallarından “grev şartı”nın kaldırılmasına vesile olmuştur. 1985 yılında “Hemşireler, hemşirelik yapmaya devam edebilsin” kampanyasında, hemşireler ücret, meslek yapısı ve hemşirelik dışı görevleri yerine getirme konusundaki itirazlarına ilişkin kaygılarından ötürü endüstriyel bir eylemde bulundu. Hemşireler, 11 Ekim’de Victoria’da ilk kez sınırsız olarak grev oyu verdiler. Ertesi yılki büyük grevin habercisi olan grev beş gün sürdü.

Öfke ve kin, Devlet Endüstri İlişkileri Komisyonunun yeni bir ödül vereceği 1986’da öfkeli seviyelere geldi. Ödül, hemşirelerin 1. sınıf ve 2. sınıflara yeni sınıflandırmalarına bağlı olarak hemşireler için büyük çaplı düşüşlerle sonuçlanan yeni bir kariyer yapısını tanıttı ve yüksek maaş grubundaki hemşirelerin sayısına ilişkin bir sınırlama getirdi. Nitelik ödeneği yarıdan fazla azaldı ve öğrenci hemşirelere haftada NSW’den 64 kat daha az ücret    ödeniyordu. Ebeler, yıllarca tecrübeli ve ekstra bir yıl çalışmasına rağmen, 1. sınıf hemşire olarak sınıflandırıldı.

“Hemşireler bazı durumlarda ücretlerini kaybetti ve aşağılandıklarını hissetti” dedi Bolger. Bu bir çelişki oluşturdu: yeni ekonomi uzmanı hemşireliği profesyonelleştirmek istedi ancak daha az ücret ve daha az destekle bir kariyer yapısı önerdi.

 

bugunun sendikalarina viktorya hemsireleri grevinden dersler 03Grevin başlaması

Artık sorun açığa çıkıyor, Town Hall toplantılarında öfke artıyordu. Yine de, iktidar salonlarında, ACTU ve sendikalar pazarlık anlaşmasına uygun bakmaya başladılar. 30 Ekim’de, herkes “sokağa çıkma ve grev”e oy verdi.

RANF liderliğinin kabul edilmesi greve ve Bolger’e yön verecekti. Epworth Hastanesi’nden delege şunları söyledi: “Irene bizim çalışanımız. Ona ne yapacağını söyleriz.” Hemşireler, ilk haftalarda cesaretlendirildi, Melbourne hastaneleri dışındaki yeşil alanları işgal ettiler, çadır kurdular ve ortak alanlar yarattılar. Hastaneler kilitlendi, mangallar yandı, bağışlar azaldı. Çağrı hatları şişti; Hastaneler kilitlendi ve halktan da yoğun destek vardı greve.

RANF, 1. derece ve öğrenci hemşireleri için ücret artışları, nitelik elverişliliklerinin geri kazanılması, Hemşirelik Notlarının yeniden sınıflandırılması ve bu düşüşlerin geri çekilmesi de dahil olmak üzere 20 talep sundu.

 

Grev tırmanıyor

Peter MacCullum Kanser Enstitüsü, Fairfield Hastanesi ve Kraliyet Çocuk Hastanesi hemşirelerinin çalışmaya devam etmesi konusunda hemfikir olmasına rağmen, 19 Kasım itibariyle 40 Melbourne ve bölgesel hastane greve katıldı. Alfred Hastanesi’nin hemşireleri, “orta sınıf ve neredeyse sosyalizm bir sadık” olarak nitelendirildi, seçmenler ve yapı sendikaları yasakları dayatmakla tehdit ediyordu.

Savaşı kaybeden Cain, Temel Hizmetler Yasası’nı başlatma tehdidinde bulundu ve polisin kurtarma hatlarını kırma gücünü sağladı. Hemşirelerin liderlerini “dogmatik ve uzlaşmaz” olarak nitelendiren 6 Kasım’da iki dakikalık bir televizyon şovu yayınladı.

Chelliah şunları hatırlıyor: “Royal Melbourne Hastanesi’nde grev hattını çeşitli yöntemlerle saldırıyorlardı. Her türlü problem ortaya çıktı: cinsiyet ayrımı; umutsuz kocalar eşlerinden vazgeçiyor; bazı hemşireler polisle evleniyordu.”  Bolger, “birbirimizi umursadığımız için kazanacağız, hemşire saydık” sözleriyle grev hattını karıştırdı. Hemşireler polis ile karşı karşıya gelip direndiklerinde ACTU yinelenen bir  şekilde müdahale ediyordu. Bolger, ACTU sekreteri Bill Kelty ve Viktorya dönemi Çalışma Bakanları ile kaba görüşmelerde bulundu. ACTU, kesin olarak greve karşı mücadele ediyordu.

Bolger şunları söyledi: “Kelty bir kadının gözlerine bakmayacak bir adamdı. Böcek gözleri vardı.” ACTU’nun resmi olarak greve desteğini geri çekmesinden sonra, Bolger Kelty ile medyaya açıklama yapmak için ACTU ile görüşmeden çıktı. Bolger sağlam durdu: Hemşireler kazanmak için greve devam edecekti. Bolger’ın bu konuşması televizyonlarda birçok defa tekrarlandı.

 

bugunun sendikalarina viktorya hemsireleri grevinden dersler 04Irkçılık ve cinsiyet ayrımcılığı

Bugün sosyal medya saldırılarına benzer şekilde, Bolger ve liderlik saldırıya uğradı. “Korkunç” olarak etiketlendiler; “faşist”, “agresif”, “kontrol dışı”, “tehlikeli”, “komünist”, “katil” ve bir “terörist”. Bir avuç siyahi hemşireden biri olan Chelliah, ırkçılığı ve cinsiyetçiliği hatırlatıyor. “Siyah, öfkeli ve işçi sınıfından olmam fırtınaya neden oldu” diyor. “O anda göze çarpmıştım, çünkü o zamanlarda gerçekten çok kültürlülük yoktu.”

Grevciler “Bir Sri Lankalı radikal” ve “Führer Irene” (Bolger) olarak nitelendirildi. Eninde sonunda, Bolger med-yayı grev hattında yasaklayacaktı.  Erkek işçiler, basın mensuplarına ve öfkeli kadın hemşirelere erkek işçilerden daha fazla ödenmemesi gerektiğini açıkça söylüyordu.  Bolger, metal işçilerine zam için mücadele etmeleri için çağrı yapıyor ve şu argümanı kullanıyordu; metal işçileri hemşirelerden daha düşük maaş almamalılar. Crean, “hemşireler çok şey istiyor” klişesine başvurduğu zaman işler daha da kötüleşmeye başladı. Bolger yanıt verdi: “Simon Crean ağzını kapalı tutmalı.  Ne-ler olduğunu bilmiyor.”

Viktorya döneminin sağlık bakanı David White, o sırada şöyle söyledi: “Onların mavi yakalı taktikleri sadece hükümeti utandırmak için yapılan bir gi-rişim. Bunlar durdurulmalı ve kurulan anlaşmazlık çözümü sürece uymalıdır.” Bolger, “Kadınların erkek grev taktiklerini kullanması fikri bile cinsiyetçi yorumlara neden oldu” dedi. “Sınıf meselesi açıktı: beyaz yakalı kadın işçiler ‘mavi yakalı taktikler’ kullanmamalıydı.”

 

Grev biter

Sonunda, grevin durdurulması en militan taktik idi. 8 Aralık’ta sendika eylemi kızıştı ve hemşireler Kraliyet Kadın Hastanesi ve Preston ve Northcote Topluluk Hastanesi’ndeki kritik bakım merkezlerinde iş bırakmaya başladılar. Üç gün sonra White, hükümetin Devlet Hemşirelerine (SEN) hemşirelik görevlerini yapmaları emrini vererek yanıt verdi.

Ancak, bu kez hükümet çok ileri gitti. Hükümet, SEN’leri 17 Aralık tarihine kadar kamuoyu önünde geri çekmedi ancak kendisini bir çıkmaza sokmuştu. 19 Aralık’ta hükümet çöktü ve zafer güvence altına alındı. Büyük kamuoyu desteğiyle Bolger, hemşirelerden emir alarak, hemşirelerin genel becerileri doğrultusunda doğrudan eylem yaparak Avustralya tarihindeki en uzun kadın grevini oluşturdu. Hemşireler savaşı kazandı, ücretleri artırıldı ve koşulları iyileştirildi.

Bolger, hemşirelerin grev yoluyla sınıf bilinci kazandıklarına ve 1980 ve 1990 yıllarında gerginlik yaratan neoliberal politikalara karşı önemli bir güç olduklarına inanıyor. Uzlaşma (toplu sözleşme) Howard yıllarında çöktü. Sendikaları doğrudan neoliberal devlet kurumu haline getirdi. Sendika üyeliği çöktü, sanayi kentleri kapandı ve imalat yabancılara gitti ve cinsiyet ayrımı keskinleşti.  Bolger, “Hem hastane hem de işçi özelleştirmeleri, hemşirelerin belki de güçlü olduklarını bilmediği bir McDonald hastane kültürünü yarattı” dedi. Onun dersi, 30 yıl sonra, “sadece devleti umursamamak ve daha  iyisi için mücadele etmek” diye bağırdı.  Kadınların sendika üyeliği, eğitim, hemşirelik ve sosyal hizmet sektörlerinde yüksektir. Bolger, üst düzey kadın grubun emek hareketinin yeni gücü olabileceğini düşünüyor -eğer erkek liderler bu gerçeği kabul ederse.  Belki, hemşirelerin grev ta-rihini bir anlayışa kavuşturmak bunun iyi bir başlangıcı olacaktır.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü