Anasayfa Manşet YPG, 2016 bilançosunu açıkladı

YPG, 2016 bilançosunu açıkladı

Cuma, 06 Ocak 2017 10:34
Yazdır PDF

ypgH. Merkezi: YPG Basın Merkezi, yazılı bir açıklama yaparak, 2016 yılının savaş bilançosunu kamuoyu ile paylaştı. Savaşçılarının Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) yürüttüğü tüm hamlelere katıldığını belirten YPG, 2016 yılında 9 bin 425 kilometre karelik alanın DAİŞ çetelerinden temizlendiği açıkladı. Yıl boyunca DAİŞ, Suriye Ulusal Koalisyonu’na (SUK) bağlı çeteler, Suriye rejim güçleri ve TSK’nin saldırılarının yaşandığının belirtildiği açıklamada, YPG’nin tüm saldırılara karşı öz savunma görevini yerine getirdiği kaydedildi.

Suriye rejim güçlerinin 17 kez saldırdığını ve bu saldırılarda 28 sivilin yaşamını yitirdiğini belirten YPG, SUK çetelerinin özellikle Halep’teki Şêx Meqsûd Mahallesine yaptığı 284 saldırıda 51 sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Yıl içerisinde DAİŞ çetelerinin Kuzey Suriye Federasyonu topraklarına 493 saldırı düzenlediğini belirten YPG, bu saldırılarda da 15 sivilin yaşamını yitirdiğini belirtti.

“Türk ordusu 2016 yılında 191 defa Rojava sınırını ihlal ederek taciz ve saldırılarda bulunmuştur. Yine 169 defa sivil halkın malına-mülküne ve güçlerimizin mevziilerine saldırmıştır” diyen YPG, 31 sivil ile 6 savaşçının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Açıklamasının devamında yıl içerisinde yaşanan kayıplarını da açıklayan YPG, şu ifadelere yer verdi: “2016 yılının tüm kazanımları şehitlerimizin kanıyla kazanılmıştır. 2016 yılında 613 yiğit ve kahraman arkadaşımız Kürdistan topraklarına tohum gibi serpilerek özgürlüğün filizlenip büyümesinde etkin rol oynamışlardır. Şehitlerimizden aldığımız güç elde edeceğimiz başarıların garantisi olacaktır.

Kaynak: ANHA


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü