Anasayfa Manşet OHAL’le 3 yeni KHK çıkarıldı

OHAL’le 3 yeni KHK çıkarıldı

Cumartesi, 07 Ocak 2017 09:29
Yazdır PDF

khklarH.Merkezi: OHAL’in uzatılmasıyla birlikte çıkarılan yeni KHK’larla 80’ün üstünde dernek kapatılırken, 649 akademisyen ihraç edildi.

OHAL kapsamında yayımlanan 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 20 ilde 83 dernek kapatıldı.

Dernekler  “terör örgütleriyle” bağlantı iddiası ile “devletin milli güvenliğine” karşı faaliyette bulunduğu iddiaları gerekçe gösterilerek kapatılırken, Danıştay, Emniyet müdürlüklerinde, Diyanet İşlerinde,  Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığında yüzlerce kişi ihraç edildi.

649 akademisyen ihraç edildi

Resmi Gazete’de yayımlanan KHK ile 649 akademisyenin görevine son verildi. İhraç edilenler arasında barış bildirisi imzacıları da var.

Yeni KHK ile 649 akademisyenin görevine son verildi. Çeşitli üniversitelerde görev yapan akademiyenlerin arasında "Bu suça ortak olmayacağız" diyerek barış bildirisine imza atan akademisyenler de bulunuyor.

Polise yeni yetkiler

680 Sayılı KHK ile ise polise, sanal ortamda internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşma, sanal ortamda araştırma yapma yetkisi verildi.

Aynı KHK'ya göre, özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisaki  veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamayacak. ÖGB görev alanı içinde silah kullanabilecek.

Yeniden açılan gazeteler

679 numaralı kararname ile kapatılan 11 gazete yeniden açıldı: Şuhut'un Sesi Gazetesi, Türkeli Gazetesi, Batman Gazetesi, Zafer Gazetesi, Hisar Gazetesi, Batman Çağdaş Gazetesi, İdil Haber Gazetesi, Prestij Haber Gazetesi, Urfanatik Gazetesi, Kızıltepe'nin Sesi Gazetesi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü