Anasayfa Manşet (Özel Haber) Akdeniz’e kayyım Mersin sulara gömülü

(Özel Haber) Akdeniz’e kayyım Mersin sulara gömülü

Cumartesi, 07 Ocak 2017 10:34
Yazdır PDF

mersinde sel felaketiAkdeniz yağmurları biraz farklıdır, yoğun yağar, öyle çokta romantik gelmez insana. Dışarıdaysan mahsur kalmışsındır, içerideysen dışarıda kalanların haline üzülürsün.

Gökyüzü 1 kışlık yağmuru yarım saat içerisinde boşaltır. Sonra güneş açar, havadan güneş vururken halk aşağıda üç-beş saat daha sel sularıyla cebelleşir. Bodrum katlarını su basar, denize yakın yerlerdeki seralar suya gömülür.

Mersin’de de geçtiğimiz günlerde böyle bir sel gerçekleşti. 29 Aralık tarihinde yaşanan sel sonucu büyük maddi hasar ve can kayıpları yaşandı. Mersin il merkezinde MHP’li büyükşehir belediyesi tarafından yapılan çiçeği burnundaki “battı-çıktı” bir havuza dönüştü, 55 bin dekar sera alanı su altında kaldı, iki kişi yaşamını yitirdi. 2014 belediye seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesini kazanan MHP’li Burhanettin Kocamaz’ın, seçildiği günden bu yana sahil hattındaki kafeleri, yol refüj-kavşaklarını yıkmaktan ve el alem çalışıyor görsün diye birçok bölgedeki su giderlerinin üzerine asfalt dökmekten başka icraatı olmayınca “sel felaketi” de kaçınılmaz oluyor. Tabii bunun üzerine birde Macit Özcan’ın iki dönemlik belediye başkanlığı süresinde ve daha öncesinde, Toroslardan suyu alıp denize döken 6 dere yatağından 4’ünün önü kapatıldığı için her yıl bu sel tekrar edip duruyor. Örneğin Yenişehir merkezinde en büyük zararın yaşandığı bölgede derenin üstünün kapatılmış olduğu belirtiliyor. Dere yatağının üstü kapatıldığı için, suyun sürüklediği birçok atık tahliye gediklerinin önünü tıkayıp selin meydana gelmesine neden oluyor.

29 Aralık’ta yaşanan şiddetli yağışın ardından günler geçmesine karşın Mersin henüz selin etkilerinden kurtulabilmiş değil. Bu selden özellikle denize yakın bölgelerdeki tarım üreticileri büyük maddi zarar görürken, şehir hala çamura gömülü, büyük bir bataklığı andırıyor. Özellikle Yenişehir ve Mezitli sahil hattındaki selin gerçekleştirdiği yıkım ve belediyelerin sahili tarumar etme çalışmaları sonucu açığa çıkanlar büyük risk oluşturuyor.

Yaşanan sel sonucu açığa çıkan durum da gösteriyor ki, HDP’nin kazandığı Akdeniz Belediyesi’ne atanan kayyım ve 1999 yerel seçimlerinde HADEP’in kazandığı Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alınıp saatler içerisinde DSP’den seçime giren ve seçimlerde 3. Olan Macit Özcan’a verilmesi yaşanan felaketi engelleyebilmiş değil. 

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü