Anasayfa Manşet Sürgün sevkler artıyor

Sürgün sevkler artıyor

Cumartesi, 07 Ocak 2017 12:21
Yazdır PDF

prisonH.Merkezi: OHAL’in ilanından bu yana hak gasplarının en fazla yaşandığı hapishanelerde 3 ay uzatılması ile yeni sürgünler birlikte bu hak gaspları tırmandırılıyor.

Gazetemize mektupla ulaşan tutsaklar yaşadıkları sürgünleri duyurdu.

Amasya Hapishanesinden 18 arkadaşı ile birlikte sürgün edilen Cemalettin Gürsoy Elağız’tan yazdı.

Tutsak Gürsoy, “28 Aralık 2016 tarihinde Amasya E tipi hapishanesinden, Elazığ T Tipi Hapishanesine 19 kişi olarak sürgün edildik. Bu hapishaneye giriş anımızdan itibaren yaşadıklarımızı sizler aracılığı ile devrimci-demokratik kamuoyuna ve ezilen emekçi halklarımıza duyurmamız bir zorunluluk haline gelmiştir” dedi.

“Çıplak arama dayatması”

Gürsoy, bir çok hapishanede dayatılan çıplak aramaya maruz kaldıklarını, “Girişte zorla soyularak, çıplak arama işkencesine tabi tutulduk. Bizler sekiz kişi olarak, içi inşaat artıklarıyla dolu on kişilik bir hücreye konduk. İçeride yemekhane kısmında bir kamera var ve alt katın tamamını, ayrıca tam tuvalet kapısının karşısında olduğu için, tuvalet ve banyoyu görüyor. Yani günlük yaşamımızın tüm ayrıntılarını böylelikle izleyebilecekler. Tabi ki bu bizler için kabul edilecek bir durum değildir. Kaldı ki, kendine insanım diyen en azından insani onuru ve değerlerini savunan hiç kimse gün boyu gözetlenmeyi kabul edemez” şeklinde aktardı. Gürsoy sabah ve akşamları sıraya girmeleri ve askeri içtima vaziyetinde vermeleri istendiğini belirtirken, “Bunun 12 Eylül cuntasının faşist uygulamalarından ve insan iradesini ezip, yok etmek amaçlı olduğunu bilip kabul etmediğimizden zorla yerde sürüklenerek, küfür ve hakaretler eşliğinde şiddet uygulayarak sayım almaktadır. Bu anlamda, 12 Eylül artığı zulüm uygulamasını devam ettirmekteler” şeklinde devam etti.

“Açık görüş hakkından 4 ay yararlanamayacağız”

Gürsoy, “Ayrıca birçok eşyamıza keyfi biçimde el konuldu, ihtiyacımız olan temizlik malzemeleri verilmiyor; buraya sürgün edildiğimiz talep edilmemize rağmen ailelerimize haber verilmedi; haftalık telefon görüşme hakkımızda kullandırılmadı; doktor muayenesine çıkarılmadık ve en son Kasım ayında aylık açık görüş yaptığımız halde, bir daha ki açık görüşü iki ay sonra yapabileceğimiz söylendi. Yani aylık açık görüş hakkından 4 ay süreyle yararlanmamış olacağız” şeklinde yaşadıkları sürgünün boyutları hakkında kamuoyuna bilgi verdi.

Gürsoy sürgün sevklere karşı dayanışması çağrısı

indirDayanışma çağrısı yapan Güsoy, içinde bulundukları koşulları ve uygulamalar kabul edilemez buldukları kaydetti ve “Tüm tehdit, baskı, küfür, şiddet karşısında insanlık onurunu, devrimci değerleri savunmaya devam edeceğiz. Dolayısıyla sizlerin sağlayacağı destek, bizler açısından büyük değer taşımaktadır.

Bu bilinçle çalışmalarınızda başarılar dilerken, duyarlılığınız ve dayanışmanız için şimdiden sizleri kutlarız” dedi.

Gürsoy Amasya’da Elağız’a sürgün edilen tutsak isimlerini;

“Sürgün edilenlerin isimleri, (B-3): Mustafa AYTAÇ, Zeki YILDIZ, Cemalettin GÜRSOY, Ali YEŞİL, Ercan BİNAY, Mahmut SONER, Ayhan MEMİŞOĞLU, Ali Hadi AY. (B-8); Fercan KAYA, Nevzat DEMİR, M. Hanifi ESER, Hüseyin OKTAR, Fatih ABİB, Ahmet OKKAN, Bedri ÇAKIN, M. Emin YILDIRIM, Abdulrahman DİNÇ, Yalçın KESKİN, M. Şirin ÇELİK” şeklinde sıraladı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü