Anasayfa Manşet Gençlik Örgütleri: “Gençliği teslim alamayacaklar!”

Gençlik Örgütleri: “Gençliği teslim alamayacaklar!”

Cumartesi, 07 Ocak 2017 15:09
Yazdır PDF

15943389 406942972975166 1186432498 oİstanbul: Gençlik örgütleri “Başkanlığa hayır, gençlik var” şiarıyla TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesin’de basın toplantısı düzenledi.

Gençliğin Devrimci Güçleri (DEV-GÜÇ), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Devrimci Yol’da Devrimci Gençlik, Sosyalist Öğrenci Hareketi (SÖH), Yeni Demokrat Gençlik(YDG) üyeleri, “Başkanlığa hayır, gençlik var” şiarıyla TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirdikleri basın toplantısında gençliğin teslim alınamayacağı vurgulandı.

Basın toplantısında gençlik örgütleri adına açıklamayı Dersim Konak, yaptı. Konak, AKP iktidarının, başkanlık rejimini hayata geçirebilmek için referanduma hazırlandığını hatırlatarak, olası referandumun iki kutup halinde ortaya çıkacağını vurguladı. Bununla beraber teslim alınamayan bir gençlik olduğunun altını çizen Konak, gençliğin başkanlık dayatmasını sokakta durduracağını belirtti. Bulunulan her alanda başkanlığa karşı çıkacaklarına dikkat çeken Konak, “Susmamızı, korkmamızı, teslim olmamızı bekleyenler ise daha çok bekleyecek” dedi.

15 yıllık AK Parti iktidarının gençliğe koyu bir karanlık bıraktığını savunan Konak, “Başkanlık rejimi geleceksizliğin ve umutsuzluğun iktidarıdır. Gençlik umut dolu, onurlu ve güvenli bir gelecek için başkanlığa hayır diyor” dedi. 7 Haziran seçimlerinden sonra AK Parti iktidarının “içerde ve dışarıda savaş” konseptini devreye koyduğunu belirten Konak, “Saray’ın savaşı Kürt ulusuna ölüm ve yıkım dayatıyor. Kürt coğrafyasında halka dönük savaş politikaları, kontrgerilla çeteleri eliyle devreye sokuldu. Kentler özel harekat operasyonları ile yıkıma uğratıldı” diye konuştu.

AKP’nin kadın ve LGBTİ düşmanı olduğunun altını çizen Konak, “İktidara geldiği günden bu yana çıkarmış olduğu yasaları, cinsiyetçi demeçleri ve almış olduğu yargı kararları ile şiddeti, tacizi, tecavüzü ve erkek egemenliğini her gün daha fazla üretiyor. ‘Kadınların erkeklerle eşit olduğuna inanmıyorum’ diyen de, tecavüzcüleri mahkemelerden serbest bıraktıran da, aynı diktatör bozuntusudur. Şort giydiği için tekmelenen kadınlar, nefret cinayetleri ile katledilen LGBTİ’ler, Saray iktidarının eseridir” diye kaydetti.

Konak’ın yaptığı açıklamanın ardından Gençlik örgütleri temsilcileri “Başkanlığa hayır, gençlik var” kampanyasının “Gençliğin birleşik mücadelesi için tarihsel bir önemdedir” değerlendirmesini yaparak, üniversite dışına atılan ve tutuklanan arkadaşlarına ve hocaları için kazanacaklarının sözünü verdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü