Anasayfa Manşet “Politik tutsaklara özgürlük”

“Politik tutsaklara özgürlük”

Cumartesi, 18 Mart 2017 13:55
Yazdır PDF

tutsak insiyatifiİstanbul: Taksim’de Galatasaray Lisesi’nde bir araya gelen Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi “18 Mart Uluslar arası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü” vesilesiyle tüm siyasi tutsaklara özgürlük istedi.

“Politik tutsaklara özgürlük”, “Politik tutsaklar teslim alınamaz” vb sloganlar atan inisiyatif adına bir basın açıklaması okundu.

18 Mart’ın 94 yıldır hapishanelere konulan politik tutsaklarla dayanışma günü olarak ele alındığını belirtilerek “Başka bir dünya mümkün diyenleri “ıslah etmek”, “rehabilite etmek”, “tasfiye etmek” için hücrelere gönderildiği belirtildi.

“Egemenlerin milliyetleri, dilleri, kıtaları, ülkeleri değişse de özgürlük mücadelesi yürütenlere karşı tavırları değişmiyor. İsrail’de veya Yunanistan’da, Fransa’da ve ya Amerika Birleşik Devletleri’nde, Almanya’da veya Peru’da, Kolombiya veya İspanya’da, Filipinler’de ve ya Türkiye’de politik tutsakların özgürlükleri ellerinden alınıyor. Hakları gasp ediliyor.” denilerek Türkiye’de Türkiye’de sırf politik mücadele yürüttükleri için tutuklu olan siyasi tutsaklara değinildi.

Açıklamanın devamında, Dünyanın dört bir yanında bulunan siyasi tutsaklara dair bilgi verilerek, “Siyonist İsrail hapishanelerinde 15 yıldır direnen FHKC Genel Sekreteri Ahmed Sâ’adat ve Mervan Bagut’i sahsında Filstinli tutsakları, Yunanistan’da Pola Poupa ve Ezerbeycan’da Qiyaz Ibrahimov şansında anarsişt tutsakları, 1992’den bu yana Peru’da esir tutulan Abmael Guzman/yoldaş Gonzalo şahsında Latin Amerikalı tutsakları, Müslim Elma ve Banu Büyükavcı şahsında Almanya hapishanelerindeki Avrupalı Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİK) yönetici ve aktivistlerini selamlıyoruz. Dünyanın tüm politikleri tutsakları ve politik tutsak yakınları, aileleri ile dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtiyoruz” denildi.

Açıklama sloganların atılması ile sonlandırılırken sembolik olarak PTT’den 5 politik tutsağa kart gönderildi ve eylem sona erdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü