Anasayfa Manşet Devrimci heyecanını hiç yitirmeyen Pire Mehmet üzerine

Devrimci heyecanını hiç yitirmeyen Pire Mehmet üzerine

Pazar, 19 Mart 2017 10:01
Yazdır PDF

pire mehmetOnunla ilk Rize-Fındıklı’da Özgür Gelecek okurları ile yapmayı planladığımız toplantı öncesi tanışma fırsatı bulmuş, paylaşımlarda bulunmuştuk. Kendisinden en 25 yaş küçük olmama karşın temkinli ve saygılı bir tavırla tanımaya çalışıyor, ne ödediği bedelleri ne de yaşını tartışmaların önüne geçirmiyordu. Örgütlü bir mücadele içerisinde olan herkese saygı duyuyor ve karşısındakinin notunu bu duruşuna göre veriyordu.

Arkadaşları "Pire" diye sesleniyordu. Kısa boylu, zayıf yapılı ama yerinde duramayan biriydi, bu yüzden de 50’li yaşlarının üzerinde olmasına karşın bu lakabı hala geçerliliğini koruyordu. 1980’li yılların başlarında TKP/ML Hareketi’nde örgütlenen Pire Mehmet (Aydın), yaşamının büyük bir kısmını bu mücadele içerisinde geçirir. 2000 sonrası Hareket ve devamcısı olan yapılarla arasına mesafe koysa da devrimci mücadeleden hiç uzaklaşmaz, eksiklerine-zaaflarına karşın yaşamı boyunca devrim ve demokrasi mücadelesinin gereklerini yerine getirmeye çalışır. Özellikle bölgedeki HES mücadelelerinde en önde olmayı sürdüren Pire Mehmet bir süredir de Özgür Gelecek gazetesini yakından takip ediyor, Partizan okurlarının faaliyetlerinde yer alıyordu.

Onunla en çok kadın örgütlenmesi üzerine tartıştmıştık. Mütevazi küçük odasında ıhlamur, kış çayı kaynatıp ikram ederken kadın örgütlenmesi konusundaki soru işaretlerini önce yarı alaylı bir şekilde dile getirmiş, ancak ciddi şekilde tartışmaya başlayınca daha açık ve o da bütün dikkatiyle bu konudaki tartışmaları anlamaya çalışmıştı.

Onun bende kalan anısı, güleryüzlü oluşu, devrimci olanı ne yaşına ne deneyimine bakmadan dikkate alışı ve de o hiç tükenmeyecekmiş gibi görünen devrimci heyecanı... O heyecanın bizlere hep miras olsun koca yürekli Pire Mehmet...

 

"Hep ön saflardaydın"

Fındıklı’dan yazan bir Özgür Gelecek okuru, Pire Mehmet’e dair şunları anlatıyor:

"Devrime olan inancı, mücadeleci kişiliği, proleter duruşu ile kendisini her zaman saygı ile anacağımız yoldaşımız Mehmet Aydın'ı 9 Mart 2017 tarihinde kaybettik. 1965 Bayburt doğumlu  Mehmet Aydın Rize-Fındıklı’da devrimci mücadelede her zaman en ön saflarda yer almış bir yoldaşımızdı. Mücadelemizde yaşatacak, unutmayacağız.

Fındıklı’da başlayan devrimci mücadelesine, değişik iş kollarında çalışırken sürdüren ve kendisinin de içinde bulunduğu işçi sınıfının savunuculuğunu ve örgütlü mücadelesini İstanbul'da devam ettiren Mehmet yoldaş daha sonra tekrar döndüğü Fındıklı’da mücadelesine inançlı ve kararlı bir şekilde devam etmiştir. Bölgenin hassas konularından olan HES’ler, dereler, Cerattepe direnişi gibi birçok önemli olayda hep en ön saflarda yerini almış, mücadelesinde geri adım atmamıştır. Toplantı ve anmalarda üzerine düşeni eksiksiz yerine getirmiştir."

 

"Kaypakkaya’nın duruşunu kendine rehber edinen... "

Bir başka yoldaşı ise ona dair şunları yazdı: "80’li, 90’lı yıllarda Kürt ulusal hareketini cesaretle savundun be yoldaş, kimsenin ses çıkaramadığı yıllarda Rize merkezde bildiri dağıttığımızda yanımızdaydın Pire. Gözaltına alındık, gözaltında duruşun unutulmayacak yoldaş! Önder İbrahim Kaypakkaya’ya laf ettirmeyen, onun duruşunu kendine rehber edinen Pire yoldaş, toprak sana yakışmadı."


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü