Anasayfa Manşet Halkın iradesi Newroz yasaklarını delecek

Halkın iradesi Newroz yasaklarını delecek

Pazartesi, 20 Mart 2017 14:33
Yazdır PDF

fotoooH. Merkezi: Valilikler tarafından gelen Newroz yasakları ülkenin dört bir yanında kınanarak bu yasakların halkın mücadelesini engellemek için verildiği vurgulandı. DİHABER’in haberine göre referandum öncesi halkların umutlarının kırılması için getirilen bu yasaklamalar illerde yapılan açıklamalarla kınanarak kutlamaların engellenemeyeceği duyuruldu.

Batman’da Newroza katılım çağrısı yapıldı

Batman’da 21 Mart günü “Mutlaka kazanacağız” sloganıyla 16 Mayıs Stadyumu önünde yapılacak Newroz etkinliğine, HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ile sanatçılar Koma Rosida, Azad Bedran ve Agire Jiyan’ın solisti Mervan Tan katılacak. Etkinlik, saat 12.00’da başlayıp 17.00’da bitecek. HDP İl Eş Başkanı Fatma Kapalıgöz, tarihsel anlamda önemli bir dönemeçten geçtiklerini belirterek, “16 Nisan’da yapılacak referandumu da esas alarak coşkulu bir şekilde kutlama yapacağız. Biz kadınların ‘HAYIR’ deme nedenleri çok daha fazla” şeklinde konuştu.

DBP İl Eş Başkanı Abdulbahri Karaağaç ise yaptığı konuşmada, tüm Ortadoğu halklarının Newroz’unu kutladı ve 21 Mart’ta Newroz alanını direniş alanına çevirme çağrısı yaparak, “Bu yılki Newroz referandum öncesinde kutlanacak. Hem özgürlüğümüz için hem de geleceğimiz için bu Newrozu coşkuyla kutlayacağız” dedi.

Urfa'da Newroz yasaklaması kınandı

ftoUrfa’da Newroz’a izin verilmemesi üzerine HDP ve DBP Urfa il örgütleri Valiliğin yasağını kınamak ve Newroz Bayramını kutlamak için bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısı HDP Haliliye İlçe binasında gerçekleştirildi. Basın toplantısına; HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Salih Yıldız, HDP PM üyesi Ziya Çalışkan, HDP ile DBP İl ve İlçe Eş Başkan ve yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Newroz’un kutlanmasına izin verilmemesine tepki gösteren HDP Urfa İl Eş Başkanı Ayşe Sürücü, bu yasakların Newroz Bayramının ruhuna uygun olmadığını ifade etti. HDP İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili ise, “Tüm baskı ve engellemelere rağmen Urfa halkının Newroz bayramını en içten dileklerimiz ile kutluyoruz” şeklinde konuştu.

Söz alan HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan ise, Newroz’un başta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu halklarının direniş günü olduğunu belirterek, halkların direniş gününün yasak ve baskılar ile engellemeye çalışıldığını ifade etti. Ayhan, “Urfa’da da partimiz ve muhalif kesimlere yönelik baskılar artarak devam etmektedir. Tüm etkinliklerimiz ve faaliyetlerimiz engellenmeye çalışılmaktadır. Bu tür yöntemler ile demokrasi mücadelemize engel olamayacaklar” dedi.

Yaptığı konuşmada Newroz’un anlam ve önemine değinen DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Salih Yıldız ise, son günlerde Türkiye’nin Avrupa ülkeleri ile yaşadığı sıkıntılardan bahsederek, Türkiye’de demokrasinin olduğu söylemlerinin gerçeği yansıtmadığının,  Newroz kutlamalarına yönelik getirilen yasaklar ile açığa çıktığını belirtti.

Mersin ve Antalya’da da yasaklamalar kınandı

Mersin’de yerelinde 19 Mart’ta yapılması planlanan Newroz etkinliğine de Mersin Valiliği tarafından yasak getirilmesi üzerine HDP Mersin İl Örgütü konuya ilişkin bir açıklama gerçekleştirdi. Mersin İl binasında yapılan açıklamada; HDP Mersin İl Eş Başkanı Mirza Mehmet Söylemez, inisiyatifin halkın elinde olduğunu söyledi. Ortadoğu halklarının asırlardır Newroz kutlaması yaptığını belirten Söylemez, halkların geleneksel bayramlarının yasaklanamayacağını belirtti. “Bu nedenle inisiyatif halkındır” şeklinde konuşmasına devam eden Söylemez, halkın kendi sokağında, mahallesinde, Newroz’u kutlayacağını ve kendilerinin de halkla birlikte olacaklarını ifade etti. Devamında konuşan HDP PM üyesi Asiye Kolçak da, Newroz’un Bayramına getirilen yasak uygulamalarının faşizm olduğunu söyleyerek, hükümetin Avrupa ülkelerine “faşist ve baskıcı” diye saldırdığını fakat faşizm ve baskının Türkiye’nin yaptıkları ile açıklanabileceğini kaydetti.

Antalya’da da Newroz kutlamasının Valilikçe yasaklanmasına karşı HDP Kepez İlçe binasında açıklama yapıldı. Basın toplantısı öncesinden polis TOMA ve akrep tipi zırhlı araçlarla ilçe binasını abluka altına aldı. HDP İl Eş Başkanı İhsan Nergis’in yaptığı açıklamada, Newroz etkinliği için 15 gün önce başvuru yapıldığını ve Valilik tarafından kutlama günü yasak kararı alındığı ve kendilerine bildirildiği belirtildi. Nergis açıklamanın devamında, “90'lı yıllardaki yasakçı anlayış bugün de devreye sokuldu. Newroz baharın gelişidir. İzne tabi tutulamaz. Hükümet Türkiye halklarından korktuğu için yasaklara başvurmaktadır. Ancak bunlara karşı halklar bu Newroz’u da kendi istedikleri gibi kutlayacaklardır” şeklinde konuştu.

Ayrıca yapılan açıklamalarda Adana, Mersin ve Antalya'da Newroz kutlamalarının tüm yasaklara karşı halk öncülüğünde, 21 Mart’a kadar her alanda yapılacağı belirtildi.

Şırnak’ta halk tüm yasaklara rağmen kutlamalara davet edildi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 21 Mart tarihinde gerçekleştirilecek Newroz kutlamaları için, aralarında kentin HDP’li milletvekili Leyla Birlik’in de bulunduğu HDP ve DBP ilçe örgütlerinden oluşan bir grup, Konak Mahallesi’ndeki evlere ve esnafa ziyaret gerçekleştirdi. Mahallede bulunan tüm evler ve esnaflar dolaşılarak halk kutlamalara davet edildi.

Bu yıl yapılacak olan kutlamaların kendileri için çok önemli olduğunun ve alanları terk etmeyeceklerinin altını çizen mahalle halkı, kutlamalara kendi renkleri ile katılarak Newroz alanını süsleyeceklerini belirtti.

Siirt’te de Newroz yasağı tanınmayacak

Siirt’te de düzenlenecek Newroz programı HDP binasında düzenlenen toplantı ile açıklandı. Açıklamada Newroz’un “Mutlaka Kazanacağız” sloganıyla 21 Mart Salı günü Newroz alanında kutlanacağı duyuruldu. Toplantıda Kürtçe, Arapça ve Türkçe olmak üzere 3 dilde Newroz’a katılım çağrısı yapıldı.

Newroz Tertip Komitesi adına konuşan Kamuran Kalkan, “2017 yılında Mutlaka Kazanacağız şiarıyla gerçekleştireceğimiz Newroz Bayramına başta Siirt halkımız, Kurtalan, Eruh, Baykan, Pervari, Şirvan, Tillo ile tüm köylerde yaşayan halkımızı Newroz halayında kendi renkleriyle, kendi talepleriyle ve zılgıtlarıyla katılmaya davet ediyoruz” diyerek Newroza katılım çağrısı yaptı. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü