Anasayfa Manşet Erzingan Tercan Köylerinde gazete dağıtımı ve “Hayır” çalışması

Erzingan Tercan Köylerinde gazete dağıtımı ve “Hayır” çalışması

Pazartesi, 20 Mart 2017 14:52
Yazdır PDF

foto temsilidirErzingan: 17-18-19 Mart tarihleri arasında Erzincan Tercan ilçesine bağlı köylerde Özgür Gelecek gazetesi dağıtımı ve referandum çalışması yürütüldü.

Siyasi iktidarın yoğun baskısı altında yaşam mücadelesi veren köy halkı tarım ve hayvancılığın bitirildiğini belirterek önümüzdeki 16 Nisan’da oylamaya gidilecek referandumda “Hayır” diyeceklerini söyledi.

Referandum bildirileri ve gazete dağıtımı ile gerçekleştirilen çalışmada, referandum sonrası ile ilgili kaygılara dair yürüyen tartışmalarda çıkacak sonucun, köylü, işçi ve emekçilerin kazanımlarının gün geçtikçe elinden alınacağı ifade edildi. Toplumsal muhalefeti topyekûn yok etme kaygısıyla hareken eden iktidar bunun karşısında örgütlü bir gücün olması halinde de amacına uygun hareket edemeyeceğini anlatan gazete okurları daha önceki dönemlere atıfta bulunarak “Geri atılan her adıma karşılık, şehirlerimizi, mahalle ve köylerimizin elimizden aldıkları ve bir mücadele hattı örülmediğinde kazanımlar bir bir kaybedildiğini”  dile getirdi.

Referandum sürecinde “Hayır” tavrımız üzerinden çalışma yürüteceğimiz konusunda hemfikir olan köy halkıyla sıcak bağlar kuran okurlar, referandum sonucunun mücadelemiz açısından bir değişim sebebi olmadığını ve dolayısıyla referandum sonrası için birlikte olmamız gerektiği noktasında açıklamalar sonrasında yapılan toplantı ve ev ziyaretleri sonlandırıldı.    

Köylünün tarımdaki gelişmelere dair değerlendirmeleri

Öte yandan köylülerle yapılan tartışmalarda yaşadıkları sorunları okurlarımıza anlatan köylüler, tarımda hibrit tohum nedeniyle ekilen mahsulü sonraki ekimde kullanamadıklarını ve dolayısıyla tekrar satın almak zorunda kaldıklarını belirtti. Hayvancılık hakkında ise samanı dahi ithal eden “tarım ülkesi” olmamızın sebebine bakmamız gerektiği noktasına dikkat çeken köylüler, yapılan desteklemelerin büyük şirketlere dönük olmasının köy yaşamını ortadan kaldırmak ve fabrikalarda, madenlerde can pahasına çalıştırılmak üzere planlanmış olduğunu belirtti. Köylüler, üretilen sütün taban fiyatı gideri karşılamadığı ve emeğinin karşılığını alamadığını defalarca dile getirmelerine rağmen AKP iktidarın büyük işletmeleri ve firmaları beslediğini açıkça gördüklerini vurguladı.

Fotoğraf temsilidir.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü