Anasayfa Manşet HDK: “Referandum sonucunu tanımıyoruz, iptal edilsin”

HDK: “Referandum sonucunu tanımıyoruz, iptal edilsin”

Salı, 18 Nisan 2017 12:58
Yazdır PDF

HDK sonucu tanımıyoruzİstanbul: Halkların Demokratik Kongresi  (HDK) hileli seçim sonucunu tanımadıklarını belirterek ve referandum iptal edilerek OHAL’ın kaldırılmasından sonra tekrar etmesi gerektiğini dile getirdi.

Bugün İstanbul bürosunda bir açıklamada yapan HDK seçim sonuçlarını tanımadıklarını, seçimin iptal edilmesi gerektiğini dile getirerek Erdoğan’a kırmızı kart gösterildiğini vurguladı.

Basın toplantısında ilk sözü alan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, referanduma sunulan “Anayasa değişikliğinin” ilk yapılış aşamasından OHAL sürecinde “halka” sunulmasına kadar bir dizi eleştirileri olduğunu dile getirerek konuşmasına başladı.

Koçyiğit, eşitsiz koşullarda başlayan “EVET” çalışmasının hegomonik bir şekilde yapıldığını, Hayır çalışmasının ise çok ağır saldırı şartlarında, çeşitli engellemelerle yapılabildiğinin altını çizdi.

“YSK sandıktan Evet’i zorla çıkarmıştır”

YSK’nın kara değiştirmesinin haksız ve hukuksuz olduğunu ve sandıktan çıkmayan “Evet”in zorla çıkarıldığını belirterek “bizden buna göz yumulmamız beklenmekte ancak bu kabul edilemez” dedi.

Koçiğit Erdoğan’ın erken “zafer” kutlamasının HAYIR çalışması yürütenleri haksız çıkarmayacağını ve haksız olduğumuz anlamına gelemeyeceğini sözlerine ekledi.

AKP’nin büyük illerde ciddi oy kayıpları yaşadığına dikkat çeken Koçyiğit, “Büyük illerde Hayır çıkmıştır halk Erdoğan’a dur demiştir, kırmızı kart göstermiştir” dedi.

Toplumun yarısının HAYIR dediği referandumun meşruluğu olmadığını, “bunu böyle savunmak siyaset yapamamaktır” şeklinde konuşan Koçyiğit, Kürdistan’ın AKP’nin güvenlikçi politikalarına evet dediğine dair manipülatif haberlerinin doğru olmadığını, bunun kendi varoluşlarına aykırı olduğunu dile getirerek, Kürdistan’daki Hayır oranlarını paylaştı.

“Hayır tek meşru sonuçtur”

Koçyiğit’in konuşmasından sonra HDK Eş Sözcü Onur Hamzaoğlu Şakran’da 63. gününe giren açlık grevleri için duyarlılık çağrısı yaparak sözlerine başladı.

“Hayır tek meşru sonuçtur” diyerek seçim sonuçlarını tanımadıklarını, OHAL’in kaldırılarak referandumun yeniden yapılmasını savunduklarını sözlerine ekledi.

Basın açıklaması basın emekçilerinin sorularıy ve aldıkları cevaplarla sona erdi.