Anasayfa Manşet Açlık grevindeki Tan “İdam tartışması siyasi tutsaklar için bir tehdittir”

Açlık grevindeki Tan “İdam tartışması siyasi tutsaklar için bir tehdittir”

Çarşamba, 19 Nisan 2017 10:54
Yazdır PDF

sancaktepede aclik grevleri

İstanbul: Zindanlarda siyasi tutsaklar tarafından hapishanelerdeki insanlık dışı uygulamalara ve PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecride karşı başlatılan açlık grevlerine ülkenin dört bir yanından ses verilmeye devam ediliyor. Bu eylemlerden biri de Sancaktepe HDP ilçe örgütlülüğü tarafından gerçekleştirildi.

Dün 4. gününe ulaşan açlık grevlerine Sarıgazi halkı tarafından yoğun destek vardı. Akşam saatlerinde halkın desteği ile ilçe binasında bir araya gelenler açlık grevinde olanların eşliğinde Kürtçe ağıtlarla, türkülerler eşlik etmeye devam ediyorlar. Dün de açlık grevine HDP Maltepe, Çekmeköy, Sultanbeyli ve Ataşehir ilçe örgütlülükleri katılım gösterdi.

sancaktepede aclik grevleri2

“İdam tartışması siyasi tutsaklar için bir tehdittir”

Açlık grevinde bulunan Melek İlvar Tan ile gerçekleştirdiğimiz söyleyişte, Tan referandum sürecinde bile hile, baskı, katliam ile zafer kazandıklarını iddia edenlerin, siyasi tutsaklara yapacakları işkenceleri düşünmek bile istemediklerini söyledi.

Tan “Referandumla birlikte ortaya çıkan sonuçla ortada dolaşan idam tartışmaları her ne kadar FETÖ’cüler için düşünüldüğü söylense de bu başta Kürt halk önderi Öcalan olmak üzere tüm siyasi tutsaklar üzerinde bir tehdit olarak durmaktadır” dedi.

sancaktepede aclik grevleri3

“Bundan sonra gündemimiz tutsakların sesini duyurmaktı”

Bugün bedenlerini açlığa yatıran tutsaklar sadece Kürt halkı için değil tüm halklar için direnmektedir” diyen Tan, konuşmasında “Bugün onlara ses olmamak yarın saldırıların bize döneceğinin göstergesidir. Referandumdan dolayı belki kamuoyunda çok yer tutmadı ama bundan sonra tek gündemimiz açlık grevinde olan tutsakların sesini gerekli kamuoyunu duyurmak olacaktır” cümlelerine yer verdi.

Son olarak katılanların ve açlık grevinde olanların türküleri ile sohbet şeklinde devam edildi ve açlık grevinin sadece 4 duvar arasından kalmaması gerektiğine hayatın her yerine taşınması gerektiğine vurgu yapılarak bugünkü açlık grevi dönüşümüne çağrı yapıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü