Anasayfa Manşet Soma katliamı davası 11 Temmuz'a ertelendi

Soma katliamı davası 11 Temmuz'a ertelendi

Çarşamba, 19 Nisan 2017 12:48
Yazdır PDF

80305H.Merkezi: 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma davasının 17'nci duruşması Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde ara karar veril, duruşma 11 Temmuz'a ertelendi.

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği iş cinayetiyle ilgili 6'sı tutuklu 51 kişinin yargılandığı davanın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 17'nci duruşmasının ikinci celsesi görülmeye başlandı.

Dava öncesi madenci yakınları bir araya gelen madenci yakınları, “unutmadık, unutturmayacağız “ dedi.  

Dünkü (18 Nisan) celsede yaşanan gerginliğin ardından Akhisar Tren İstasyonu önünde toplanan madenci yakınları duruşma salonu önüne yürüdü. Üzerinde yaşamını yitiren 301 madencinin isimleri bulunan “Unutmadık unutturmayacağız” yazılı pankart taşınan yürüyüşte, sık sık “Kader değil katliam, kaza değil cinayet”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek” ve “301 'in hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

Yürüyüş sonrası kısa bir açıklama yapan madenci avukatlarından Can Atalay, “TOMA'larını çalıştırsalar da korkmayacağız. Rüşvetler dağıtılsa da davanın takipçisi olacağız. Referandumdan hayır çıksaydı da gelecektik. Sözde evet çıktı yine buradayız. Sonuna kadar devam edeceğiz” dedi.

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği iş cinayetiyle ilgili 6'sı tutuklu 51 kişinin yargılandığı davanın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 17'nci duruşmasının ikinci celsesinde ilk sanıklara tutukluluk hallerinin devamı talebine ilişkin beyanları soruldu. 

Katillerden Can Gürkan’dan “Bilimsel gerçeği arıyoruz” pişkinliği

Katilerden Can Gürkan, “Kömür yangını iddiası olan raporların boşa çıktığını gördük. Bilimsel gerçeği arıyoruz. Bilirkişi raporları kurgu çıktı. Kablonun yanamayacağını da ortaya koyduk. Yeni bir bilirkişi heyetinin bilimsel çalışma yapmasını talep ediyorum”  şeklindeki iddia ederek pişkinliklerini sürdürdü.

Beyanlarında mahkemeyi suçlayan Gürkan, “İddiaların gerçek olmadığını mahkeme heyeti de tespit etti. Öngörmeyi bırakın ne olduğu bilinmeyen bir şeyi bizi biliyormuşuz ve tedbir almamışız gibi gösteriliyor. Bilirkişi raporlarında olası kastı destekleyen hiçbir şey kalmamıştır. Mahkeme bize ‘Siz öngördünüz’ diye suçluyor. Ama neyi öngördüğümüzü ortaya koyan yok. Bunu adaletsiz buluyorum. Bu mudur Türk adaleti. Adaletin hakkı. Mahkeme yaptığı işin hakkını vermeli. Tahliye talep ediyorum” şeklinde devam etti.

Avukata göre katliam sabotaj olabilirmiş

Diğer tutuklu sanıklar da yeni bir bilirkişi heyetinin oluşturularak bilimsel çalışma yapmasını ve tahliyelerini talep eden Can Gürkan'ın avukatı Kadir Çekin ise bilirkişi raporunun kurgu çıktığını iddia ederek “Sabotaj olma olasılığı çok yüksek” dedi. Çetin'in bu sözleri üzerine müşteki avukatları ve aileler tepki göstererek salonu terk etti. 

Gürkan’ın Avukatı: “İdeolojik eylemler patronlar yargılansın diyor” diyerek eylemlere tepki gösterdi

Maddi gerçeğin ve gerçek suçluların peşinde olduklarını iddia eden Çekin, maddi gerçeğin ortaya çıkmasından müdahil tarafın korktuğunu öne sürdü. Kurgu üzerinden hükme gidildiğini söyleyen Çekin, “İdeolojik olarak nerede olduklarını biliyoruz. Bu ideoloji içinde Türkiye madenler kapatılsın patronlar yargılansın bu işi yapanlar kalmasın diye bir şey mi var. Heyete bizim baskı yaptığımızı söylediler ama onlar baskı yapıyor. Her duruşma öncesi yapılan eylemlerle demeçlerle gördük bu baskıyı” dedi. 

Kaynak: Evrensel