Anasayfa Manşet Hapishanelerdeki açlık grevleri sona erdi

Hapishanelerdeki açlık grevleri sona erdi

Çarşamba, 19 Nisan 2017 13:13
Yazdır PDF

açlık grevleri bittiH.Merkezi: Şakran Hapishanelerinde başlayıp birçok hapishanede yüzlerce PKK ve PAJK tutsak tarafından sürdürülen açlık grevleri KCK’nin çağrısıyla açlık grevi sonlandırıldı.

Türkiye hapishanedeki, “Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, cezaevlerindeki hak ihlallerinin son bulması ve bölge illerindeki ablukanın kaldırılması” talepleriyle başlatılan süresiz, dönüşümsüz açlık grevleri 64. gününde sonlandırıldı. PKK ve PAJK'lı tutsaklar adına Deniz Kaya, hapishanelerdeki açlık grevlerinin KCK'nin çağrısıyla sonlandırıldığını açıkladı.

Kaya, açıklamasında, “AKP hükümetinin faşist politikaları sonucunda ortaya çıkan faşist uygulamalar, MHP ittifakıyla daha da derinleşmiş, demokrasi ve özgürlük eşiği yok edilmek istenmiştir. Gerek siyasi soykırım operasyonları, gerek Önderliğimize uygulanan ağır tecrit koşulları ve gerekse zindanlarda hak ihlallerinin boyutu giderek artmıştır" dedi.

"Bizler PKK'li ve PAJK'lı tutsaklar; Kemaller'in, Semalar'ın, Saralar'ın direniş çizgisinden ve geleneğinden geliyoruz" diyen Kaya, teslimiyeti ve faşist uygulamaları hiçbir zaman kabul etmediklerini ve etmeyeceklerini belirtti.

PKK'nin direniş geleceğinin tüm zindan alanlarında devam ettiğini ifade eden Kaya, şöyle devam etti: “AKP-MHP faşist ittifakı bilmelidir ki; bizler Önderlik ve halkımız için direnerek zafer yolunda ilerleyen devrimcileriz. 15 Şubat'tan bugüne kadar başlattığımız direniş eylemimizi, başta Şakran Cezaevi olmak üzere; KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığımızın 18 Nisan 2017 tarihindeki yaptığı çağrısı üzerine açlık grevimimizi sonlandırıyoruz"

“Hak ihlalleri devam derse daha büyük eylemlerle direnişe geçeceğiz”

Direnişe destek verenleri selamlayan Deniz Kaya, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit, halka yönelik siyasi soykırım operasyonları ve tüm hapishanelerdeki hak ihlallerinin devam etmesi durumunda daha büyük eylemlerle direnişe geçeceklerini duyurdu.

KCK'nin çağrısı üzerine sonlandırıldı.PKK ve PAJK'li tutuklular adına yapılan açıklamada 15 Şubat'tan bu yana başta Şakran olmak üzere Sincan, Bolu, Trabzon, Tarsus'taki cezaevlerinde devam eden süresiz dönüşümsüz açlık grevinin KCK'nin çağrısı üzerine bitirildiği belirtildi. Açıklamada "Direnişimize ses olan tüm halkımızı, demokrasi çevrelerini ve sorumluluk duyan herkes selamlıyoruz" denildi.