Anasayfa Manşet Sendika.Org; “Evet, sonucu meşrulaşmayacak, Sendika.Org susmayacak!”

Sendika.Org; “Evet, sonucu meşrulaşmayacak, Sendika.Org susmayacak!”

Cuma, 21 Nisan 2017 10:51
Yazdır PDF

sendikaorg susmayacak mansetH.Merkezi: Basına yönelik baskılara her gün bir yenisi eklenirken dün Sendika.Org Editörü Ali Ergin Demirhan gözaltına alındı.

Radyo ve TV’leri kapatan devlet muhalif gazete ve siteleri ise sansürleyerek susturabileceğini düşünüyor. Onlarca defa sansüre maruz kalan sitelerden biri olan ve 32 kez kapatılan Sendika.Org’a yönelik baskılar sürerken dün (20 Nisan) ise Editörü Ali Ergin Demirhan’ı gözaltına aldı.

16 Nisan günü yapılan referandumdan bu yana sokak çıkan kitle “mühürsüz oy” pusulalarının YSK tarafından kabul edilmesine karşı sonucu kabul etmediklerini, seçimlerin yenilenmesi talebinde bulundu.

Günlerdir sokağa çıkan kitle bu talepleri haykırırken, polis icat ettiği “Sonucu meşru görmeme suçu” işlediği iddiasıyla şafak operasyonu eylemlere katılan birçok kişiyi gözaltına aldı.

Sendika.Org; “Gerçek ne ise onu yazmaya devam edeceğiz”

Bugün itibariyle 32 kez kapatılan Sendika.Org ise Editörlerinin gözaltına alınmasına dair bir açıklama yaparak, “Faşizme, sansüre kalemimizle, kameramızla, klavyemizle, sözümüzle masa başında ve sokakta direnmek, tarihin ve bugünün en meşru eylemidir! Gerçek ne ise onu yazmaya, söylemeye, göstermeye devam edeceğimizden, halkın taleplerini yayınlarımıza yansıtmaktan, halkın sesi olmaktan vazgeçmeyeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın…” dedi.

“Sabah saatlerinde büromuz polis tarafından basıldı. Editörümüz Ali Ergin Demirhan ‘Kazandığımız bir referandumun göz göre göre çalınmasına neden razı gelelim? Neden son bulması gereken bir Tek Adam rejiminin, çalıntı bir referandumla yasal temel kazanarak devam etmesine izin verelim?’ satırlarını yazmasının üzerinden 24 saat geçmeden gözaltına alındı” diye açıklama yapan Sendika.Org polis ve savcının yeni icat ettiği, “oylama sonucunu meşru göstermemeye çalışarak sosyal medya hesaplarından yapılan eylemleri organize etme, halkı kin düşmanlığa tahrik, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” şeklindeki iddia ile editörlerinin gözaltına alındığını duyurdu.

“Tüm basın örgütlerini Hayır’ın sesini yükseltmeye, gerçekleri haykırmaya çağırıyoruz”

Sendika.Org yaptığı açıklamada, yıllardır arkasında hiçbir sermaye bulunmadan sayısız gönüllü ile yayınlarına devam ettiklerini belirterek, “Son 1,5 yılda 31 kez sitemiz hakkında erişim engeli kararı aldınız. Referandum sürecinde 17 günde 17 erişim engeli getirdiniz. Her seferinde halkın haber alma hakkını savunmaktan bir saniye bile geri durmadık. Faşizmin saldırısı karşısında, faşizme karşı mücadelenin gereğini yaptık; gerçekleri söylemeye devam ettik” dedi.

Sendika.Org; “Tüm basın örgütlerini, faşizmle karartılmak istenen ekranları, gazeteleri emekleri ve halka duydukları sorumlulukla aydınlatan tüm basın emekçilerini ve elbette tüm Sendika.Org gönüllülerini, yani halkımızı “Hayır”ın sesini yükseltmeye, gerçekleri haykırmaya devam etmeye, Sendika.Org ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Editörümüz Ali Ergin Demirhan, halkın gerçekleri öğrenmesini engellemek için tutuklanan tüm gazeteciler ve “Hayır”ın sesini susturmak için gözaltına alınan tüm yurttaşlar derhal serbest bırakılmalıdır!” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.