Anasayfa Manşet İzmir'de tüm engellemelere rağmen Kaypakkaya etkinliği

İzmir'de tüm engellemelere rağmen Kaypakkaya etkinliği

Cuma, 19 Mayıs 2017 12:24
Yazdır PDF

izmir de 18 mayıs anmasıİzmir: İzmir’de, Mayıs ayı şehitlerini anmak amacıyla bir araya gelen Partizan, DHF ve HDP ortak bir panel düzenledi.

18 Mayıs sabahı Partizan, Özgür Gelecek ve YDG okurları ve DHF üyelerinin, evleri polis tarafından 1Mayıs ve 18 Mayısı gerekçe gösterilerek basıldı ve toplamda 15 kişi gözaltına alındı. Devlet, Kaypakkaya korkusuyla yaptığı operasyonla Kaypakkaya’dan ne kadar korktuğunu da bir kez daha gösterdi.

Operasyona rağmen kurumlar çalışmalarını sürdürdü ve mayıs ayı şehitlerini andı.

Düzenlenen panel tüm devrimci şehitler anısına 1 dk saygı duruşu ile başladı. İlk olarak Partizan temsilcisi Kemal Rüya konuşması ile başladı. Rüya, sözlerine 18 Mayıs sabahı İzmir'de Özgür Gelecek okurları ve bürosuna yapılan operasyona değinerek başladı ve yapılan bu operasyonda devletin komünist önder İbrahim Kaypakkaya korkusunun bir ispatı olduğunu söyledi.

Kemal Rüya “Devletin, İbrahim Kaypakkaya’dan korkmasının ve onu sahiplenenlere yapılan saldırıların altında Kaypakkaya’nın Kemalizm faşizm olarak nitelendirmesi ve Kürt ulusal mücadelesini Marksist Leninist ve Maoist düşünceler ışığında değerlendirmesi ve Kürt ulusal mücadelesine sahiplenen ve değinen ilk önder olmasıdır” dedi.

“İbrahim yoldaşın 68 devrimci kuşağı döneminde var olan tüm direnişlerde yer aldığını ve sahiplendiği dile getiren Rüya İbrahim yoldaşın faaliyet yürüttüğü her alanda ezilenleri tüm sorunlarına değinmiş ve çözmek için üstün bir çaba sarf etmiştir” diyerek sözlerini sürdüren Rüya,  İbrahim yoldaşın T. Kürdistan’da faaliyet yürüttüğünü, Kürt ulusunun yaşadığı sıkıntıları birebir gördüğünü ve onların sorunlarını daha iyi anlayabilmek için çok kısa sürede Kürtçe öğrenmeye başladığını belirtti.

Son olarak Kaypakkaya’nın işkencede gösterdiği direnişin bugün Aliboğazın’da, Rojava ve Kobanê’de karşımıza çıktığını ve Ulaş Bayraktaroğlu’nun Rojava da bu bayrağı yükseltenlerden biri olduğunu dile getirerek sözlerine son verdi.

DHF temsilcisi ise İbrahm Kaypakkaya’nın Kürt ulusal mücadelesini ve Kemalizm’i analiz eden bunları MLM çizgisinde değerlendiren ilk izmir de 18 mayıs anması2önder olduğunu dile getirdi.

HDP temsilcisi olan Kemal Bülbül konuşmasına, Mayıs ayının şehitler ayı olduğunu dile getirerek sözlerine başladı.

Bülbül, ortak mücadelenin önemi ve şehitlerin mücadelesinden öğrenmenin önemini vurguladı. İbrahim Kaypakkaya’nın Kürt ulusal mücadelesini ilk değinen devrimci olduğunu söyleyen Bülbül, Kaypakkaya’yı öğrenmek ve kavramanın devrimci mücadelenin görevi olduğunu belirtti.

Bu mücadelenin sahiplenilmesi ve öğrenilmesi gerektiğini vurgulayarak “onlar hiçbir zaman özgünlüğünü yitirmemişlerdir” diyerek sözlerine son verdi.

Yapılan konuşmaların ardından panel sonlandı.