Anasayfa Manşet “Baydemir’e fezleke, Alevilere saldırıdır”

“Baydemir’e fezleke, Alevilere saldırıdır”

Salı, 13 Haziran 2017 14:56
Yazdır PDF

10 abfH. Merkezi: HDP’li vekil Baydemir hakkında Cemevine yer tahsis ettiği gerekçesiyle hazırlanan fezlekeye, Alevi derneklerinden sert tepkiler geldi.

PSAKD Amed Şubesi, HBVAKV, ABF, DAD ve AABK, yaptıkları açıklama Baydemir hakkındaki fezlekenin Alevilerin bir kez daha yok sayıldığının göstergesi olduğu belirtildi.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir hakkında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne (PSAKD) cemevi olarak yer tahsis ettiği için “Görevi kötüye kullandı” suçlamasıyla hazırlanan fezlekeye Alevi derneklerinden sert tepki geldi.

Fezlekeye gerekçe olarak tahsis protokolünde geçen, “Bu protokolün uygulanması sırasında ortaya çıkacak uyuşmazlıklar, öncelikle taraflarca Alevi inancının gereği olarak Cem’e gidilerek diyalogla çözülecektir” hükmü gösterildi. Yine söz konusu fezlekede, PSAKD ile belediyesi arasında imzalanan protokolün 8’inci maddesinin, Anayasa’nın 2’nci maddesine aykırı olduğu ve cemevinin laiklik ilkesine aykırı olduğu iddia edilmişti. Fezlekede, “cemevi açmak teokratik yönetime yol açar” denilmiş, ayrıca kamunun cemevi açamayacağı öne sürülmüştü.

“2 Temmuz öncesi inkar, bir kez daha tescil edildi”

Neredeyse DAİŞ zihniyeti gibi bir hilafet rejiminin hüküm sürdüğü Türkiye’de, cemevi açmaya laik üzerinden karşı çıkılmasının absürtlüğü tartışılırken, Alevi örgütleri PSAKD, HBVAKV, ABF, DAD ve AABK; fezlekeyi Alevilere saldırı olarak değerlendirdi. PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, Baydemir hakkında hazırlanan fezlekeye, “2 Temmuz öncesi inkar, bir kez daha tescil edildi. Bu fezleke, Alevilere yapılmış bir hakarettir. AKP’nin Alevilere dönük bakış açısını gözler önüne seren bir fezlekedir” diyerek tepki gösterdi. PSAKD’nin Amed Şube Başkanı Cafer Koluman da, kararın siyasi olduğuna dikkat çekerek, “Fezleke, Alevileri yok saymanın farklı bir versiyonudur. Siyasete bulaşmış Diyanet İşleri laikliğe aykırı sayılmıyor, Alevilerin cemevi mi sayılıyor” diye sordu.

Dernek Başkanları Baydemir’e sahip çıktı

ABF’nin Ankara’da Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı’nda gerçekleştirdiği 5. Danışma Kurulu’nda da fezlekeye tepki geldi. Yayınlanan 5 maddelik sonuç bildirgesinde, laik-demokratik cumhuriyet için mücadele kararlığı belirtilirken, “Fezleke, Alevilere yönelik geleneksel devlet bakışının değişmediğini, ayrımcılığın sürdüğünü, Alevi inancı ve ibadethanesi olan cemevlerinin tanınmadığını bir kez daha tescillenmiştir. Aleviler Vardır, Alevilik Haktır şiarıyla Baydemir’e yapılan haksızlığı kınıyoruz” denildi. DAD da, “Baydemir şahsında kadı divanı, tüm Alevilere dil uzatmıştır. Hükümet ve yürütme, zorunlu din dersleri uygulaması ile anayasal suç işlerken bu kadı neyin peşindedir” derken, AABK Genel Başkanı Hüseyin Mat, “AKP diktatörlüğünü kınıyorum. Sayın Baydemir’e yürekten teşekkür ediyorum. Cemevi açılışına katılan biri olarak, Diyarbakırlılara da bin selam yolluyorum” dedi.

HBVAKV Genel Başkanı Dr. Tuncer Baş da fezlekeye sert tepki göstererek, “Artık Alevilere yönelik bir hareketin başladığını, cemevlerine yönelik hükümet tarafından bir operasyona girişildiği anlaşılıyor. Bugüne kadar laiklik aklına gelmeyenler, bugün Baydemir’in bir cemevini Alevilere hediye etmesi üzerinden, laikliği hatırlıyorlarsa işler kötü demektir. Baydemir’e yapılmış hareket, aslında Alevilerin bütün cemevlerine yapılmış bir operasyon olarak değerlendirilebilinir” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü