Anasayfa Manşet MİT TIR'ları davasında karar çıktı: CHP'li vekil Enis Berberoğlu tutuklandı

MİT TIR'ları davasında karar çıktı: CHP'li vekil Enis Berberoğlu tutuklandı

Çarşamba, 14 Haziran 2017 17:01
Yazdır PDF

enis berberoglu

H. Merkezi:MİT’in silah kaçırdığı TIR’larla ilgili davada bugün ceza çıktı. MİT TIR’ları ile ilgili mahkemenin bugün görülen duruşmasında CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na 25 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca CHP milletvekili Berberoğlu’nun itiraz aşamasını kaçma şüphesi olduğu için tutuklu olarak geçirmesine karar verdi. 

Gazeteci Erdem Gül, Can Dündar ile birlikte yargılanan CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun askeri malzeme yüklü MİT TIR’larına ilişkin yapılan haber nedeniyle karar çıktı. Mahkeme Erdem Gül ve Can Dündar’ın dosyasını Berberoğlu’nun dosyasından ayırarak Berberoğlu’na 25 yıl hapis cezası verdi. CHP’li Berberoğlu örgüte üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme ve casusluk iddiasıyla ceza verdi.

CHP,dokunulmazlığı kaldıran fezlekeye Evet demişti

Mahkeme heyeti, 2016’nın eylül ayında başlayan yargılama sürecinin ardından her duruşmaya katılan Berberoğlu’nun cezanın haddi itibariyle kaçacağı veya saklanacağı hususunun somut emareleri bulunduğunu iddia ederek tutuklanmasına karar verdi.

Tutuklanarak Maltepe hapishanesine gönderilen CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun da yargılanmasının önünü açan fezleke CHP’nin oylarıyla meclisten geçmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “AKP’nin dokunulmazlık teklifi anayasaya aykırı ama EVET diyeceğiz.”

Erdoğan intikam mı alıyor!

Askeri mühimmat ile yüklü MİT TIR’larının durdurulması ve bu olayın haberinin medyada geniş yankı uyandırmasının ardından AKP kurmayları oldukça öfkelenmişti. Bu sıra da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Onu öyle bırakmam” demişti. Berberoğlu’na hiçbir delil olmaksızın verilen 25 yıl hapis cezası mahkemede bulunan herkesi şaşırtırken Erdoğan’ın bu sözünü hatırlattı.

“Erdoğan savaş suçlusu olarak yargılanacak”

CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP olağanüstü toplanma kararı aldı. Bu sırada basına bir açıklama yapan CHP Milletvekili Engin Altay, “Bugün görüşülen dosya Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanmasının ana zeminini oluşturan dosyadır. Gün gelecek, bu evraklar, bu dosyalar nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanacaktır.” dedi.

Enis Berberoğlu adliyede bir süre bekletildikten sonra Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu’na götürüldü. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü