Anasayfa Manşet Kadına yönelik şiddette cezasızlık artıyor!

Kadına yönelik şiddette cezasızlık artıyor!

Perşembe, 15 Haziran 2017 10:35
Yazdır PDF

kadın katillerine indirim degilH. Merkezi: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2017 yılının ilk dört ayında takip ettiği davaların sonuçlarına ilişkin bir rapor açıkladı. 2017 Ocak ve Nisan aylarında sonuçlanan davalarda karara bağlama oranı düşük olurken, karar verilen mahkemelerde ise erteleme oranı neredeyse yarı yarıya.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı raporda, kadına yönelik suçlarda cezasızlığın giderek arttığını ve OHAL döneminde kadınların yaşadığı hak ihlallerinin daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Platformun takip edebildiği davaların kapsamları; “kadın cinayeti, ölüme sebebiyet verme, cinsel şiddet, çocuk istismarı, şiddet, ileti yoluyla hakaret ve tehdit, halkı kin ve düşmanlığa sürükleme, basit yaralama, cinsel istismar, tehdit, hürriyetten yoksun kılma, darp, cinsel saldırı, intihara yönlendirme.” şeklinde olurken ilk dört ayda takip edilen 88 davanın 23’ü sonuçlandı. Bu 23 davadan 12’sinde sanıklar hakkında herhangi bir ceza indirimi uygulanmazken 11’inde indirim ya da serbest bırakma gibi cezasızlık kararları verildi.

Karara bağlanan dava oranı düşük

Raporda yer verilen bilgilere göre genel olarak karara bağlanan dava oranı düşük ve aylara göre incelendiğinde kararın “ertelenmesi” eğilimin giderek yükseldiği görülüyor. Ayrıca nisan ayında görülen 23 dava, 26 duruşma takibinde 13 duruşma “erteleme kararı” ile sonlandı. Bazı davalarda da OHAL’den kaynaklı hakim ya da mahkeme heyeti değişikleri ile karşılaşıldı. Bu şekilde uzayan yargı süreçlerinin ikincil hak ihlallerine neden olduğu raporda dikkat çekilen noktalar arasında.

Açıklanan raporda son dönemde göze çarpan bir başka cezasızlık pratiğinin ise verilen cezalarda erteleme ve serbest bırakma eğiliminin yükseldiğine dikkat çekiliyor. Ayşegül Terzi, Ebru Tireli gibi davalarda sanıklar tüm kadınların güvenliğini tehlikeye atmak anlamına gelecek biçimde serbest bırakılabildi. Beraat ya da serbest bırakma kararlarında genelde “delil yetersizliği” gerekçe gösterildi.

İndirim uygulanan davalarda ise en sık tekrarlanan cezasızlık gerekçelerini “haksız tahrik” ve “iyi hal indirimi” oluşturuyor. Takip edilen davalarda çocuğa cinsel istismarda bile “saygın tutum” nitelemesiyle iyi hal indirimi uygulandığı belirtiliyor.

Kadın örgütlerinin davaya katılım taleplerinin ve davaya müdahil olarak katılması CEDAW ve İstanbul Sözleşmesi’ne göre tüm davalarda kabul edilmesi zorunluluğu varken bu talep yalnızca 5 dava için kabul edildiğinin belirtildiği raporda bir de olumlu örneğe yer verildi.

Mersin Adliyesi’nde 5 Nisan’da görülen N.B.Y - Cinsel İstismar Davasında sanıkların avukatına duruşma esnasında ettiği hakaretlerden ve cinsiyetçi dilinden dolayı mahkeme başkanı tarafından dava açılması iyi bir emsal olarak değerlendirildi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü