Anasayfa Manşet Botan, Van Valisi hakkında inceleme başlatılmalı

Botan, Van Valisi hakkında inceleme başlatılmalı

Perşembe, 15 Haziran 2017 11:56
Yazdır PDF

van valisiH. Merkezi: Geçtiğimiz günlerde Van’ın Gevaş ilçesinde ilçe emniyet müdürlüğüne yönelik eylemin ardından dört köylü gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan köylülere kolluk tarafından yoğun işkence yapıldığı da medyaya yansımıştı. HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, “Van valisi hakkında inceleme başlatılmalı” talebinde bulundu.

Van’ın Gevaş ilçesinde gözaltına alınan ve işkence gören dört kişi için Van Valiliği tarafından “Eylemi gerçekleştiren kişiler suçlarını itiraf ettiğini iddia etmişti. Mantar topladığı anlaşılan köylüler dün serbest bırakıldı.

Gevaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik eylemi gerçekleştirdiği iddia edilerek gözaltına alınan; Cemal Aslan (53), Halil Aslan (50) ve Abdülselam Aslan (35) ile bir kişi daha dün çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı.  Uğradıkları işkence nedeniyle tanınmaz hale getirilen köylülerin havuz medya tarafından alay edilerek işkence fotoğrafları da paylaşılmıştı.

 

Bu zalimliklere son verin

Konuya ilişkin bugün açıklama yapan HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, “Van Valisi derhal ve derhal Van'dan alınmalı, hakkında inceleme başlatılmalıdır.” dedi.

Botan yaptığı açıklama da “Van Valisi ‘Gevaş’ta Emniyet’e bir saldırı oldu, saldırıyı yapan teröristler yakalandı. İlk sorgulamada saldırıyı gerçekleştirdiklerini itiraf ettiler.’ diye açıklama yapıyor. Baktık ki gariban insanlar ot toplamaya gitmiş ve korkunç işkencelerden geçirilmişler. Şimdi de serbest bırakıldılar evlerine gittiler. Bu zalimliklere son verin!” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü