Anasayfa Manşet Mersin’de 8 Mart çalışmaları yürüten YDK aktivistlerine 7 yıl hapis

Mersin’de 8 Mart çalışmaları yürüten YDK aktivistlerine 7 yıl hapis

Perşembe, 15 Haziran 2017 18:51
Yazdır PDF

mersinde kadinlar mahkemeye sevk edildiMersin: Mersin Üniversitesi’nde geçtiğimiz 8 Mart çalışmaları kapsamında hazırlıklar yapan ve sonrasında açtıkları standa polisin saldırısı ile darp edilerek gözaltına alınan YDK aktivistlerine 7 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

 

8 Mart 2016 öncesi Mersin Üniversitesi Çiftliköy kampüsünde YDK aktivistlerinin standına polisin saldırısı sonrası 4 YDK’lı ve 4 Kampüs Cadısı aktivisti gözaltına alınmış ve mahkemeden serbest bırakılmıştı. Ardından “Terör örgütü propagandası” yaptıkları gerekçesiyle açılan davada bugün karar verildi.

 

Karar duruşmasında YDK aktivistleri Yelda Öztürk 2 yıl, Hasret Mesrure Vurucu 2 yıl, Duygu Canıtez 3 yıl 1ay 15 gün hapis cezası alırken, Nazlı Mansuroğlu’na da 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

 

Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada 8 kadından 3’üne verilen cezaya itirazları reddeden hakim, gerekçe olarak ta “sabıkalarının bulunması” olarak belirtti. Avukatlar her ne kadar dava dosyasının açıldığı tarihte sabıkalarının olmadığını belirtse de hakim itirazları reddetti.

 

mersinde kadinlara saldiriAynı davadan yargılanan diğer 5 kadına da “ceza” verildi. Verilen cezalar da “Hükmün Geriye bırakılması” uygulanarak ertelendi.  

 

Ayrıca devam eden başka bir davadan Hasret Mesrure Vurucu ve Duygu Canıtez tutuklu bulunuyor.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü