Anasayfa Manşet YDG okuru Hasan Benli ve 6 Hayır tutsağının ilk duruşması 10 Temmuz’da!

YDG okuru Hasan Benli ve 6 Hayır tutsağının ilk duruşması 10 Temmuz’da!

Pazar, 09 Temmuz 2017 14:53
Yazdır PDF

Hasan Benliİzmir: Referandum sonuçlarını protesto ettikleri için aralarında YDG’li Hasan Benli’nin de bulunduğu 7'si tutuklu 24 kişi hakkında iddianame hazırlandı, ilk mahkeme 10 Temmuz’da görülecek. Savcının tüm iddialarını gözaltı işleminin yapıldığı gün polis tarafından çekilen görüntüler çürütüyor.

16 Nisan referandumunun şaibeli sonuçlarını protesto ettikleri gerekçesiyle İzmir’de gözaltına alınan 17’si üniversite öğrencisi 24 kişi hakkındaki iddianame hazırlandı. Aralarında YDG’li Hasan Benli’nin de bulunduğu 7’si tutuklu 24 kişi hakkında hazırlanan dosyada savcılık, 24 kişi için “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet”, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamaları ile bir buçuk yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istedi. İlk mahkeme, 10 Temmuz Pazartesi günü İzmir 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Asılsız iddialarla dolu iddianamede, daha önce hazırlanan emniyet bilgi fişlerinin olduğu gibi yer aldığı görülüyor. Devletin şu süreçte çok korktuğu “İkinci Gezi Parkı direnişi çıkma ihtimali”  ve “Eylem yoğunluğu” gerekçesine savcı Mehmet Alyaprak da iddianamede yer verdi.

Polisin 16-17 Nisan akşamı yaşanan protesto eylemlerine “Ölçülü ve kademeli” müdahalede bulunduğu belirtilen iddianamede, protestocuların ise direndiği ifade edildi. Ancak olay gününe ait basın mensupları tarafından çekilen görüntülerde polisin sert saldırıda bulunduğu, eylemcilerin ise yerlerde sürüklenerek ve darp edilerek gözaltına alınmalarına direndiği görüldü.

YDG okuru Hasan Benli 3 aydır Hayır tutsağı

İddianamede tutuklu YDG’li Hasan Benli’nin emniyette fotoğraf çekimi sırasında camda bulunan Türk bayrağına yöneldiği ve “Bu bayrağın burada ne işi var” diyerek Türk Bayrağını indirdiği iddia edildi. Ancak Benli’nin avukatlarından alınan bilgilere göre bu şekilde bir durum hiçbir zaman yaşanmadı. Yine parmak izi alımını reddettiği iddia edilen Enise İlin ise buna direndiği ifade ediliyor.

Yine iddianamede öğrencilerin 17 Nisan günü yapılan eylemde polisin uyarısına aldırış etmeden yürüyüşe geçtiği belirtilirken, kitlenin ise yürüyerek dağıldığı esnada polisin saldırıda bulunduğu görüntülere yansıdı.

Eylemde haber takibi yapan ve görüntü çeken belgeselci Kazım Kızıl’ın da eyleme katılanlar arasında olduğuna yer verilen iddianamede haber takibinden başka herhangi bir eylemde bulunmadığı görüntülere yansımıştı. Haber takibi sırasında polisin saldırısına maruz kalan Kızıl, gözaltına alındığı sırada ise basın olduğunu beyan etti. Kazım Kızıl’ın twitter hesabında yaptığı paylaşımlar derlenerek “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işlediği iddia edilirken, Kızıl’ın paylaşımları arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğraflarından hazırlanan ve sosyal medya da hemen herkes tarafından paylaşılan "caps"ler suç unsuru olarak iddia edildi.

 

 

 

 

 

 

izmir referandum protesto 7 tutuklama AA


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü