Anasayfa Manşet Suruç Katliamı davasına katılım çağrısı

Suruç Katliamı davasına katılım çağrısı

Perşembe, 13 Temmuz 2017 11:15
Yazdır PDF

suruc katliami davas 2ef95a8b0983cbdf61baH. Merkezi: Suruç katliamına ilişkin davanın ikinci duruşması için sanatçı, demokratik kitle örgütü temsilcileri, Suruç yaralıları ve katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri davaya katılım çağrısı yaptı.

 

20 Temmuz 2015’te Urfa’nın Suruç ilçesinde IŞİD saldırısı sonucu 33 sosyalistin ölümsüzleştiği, 100’e yakın kişinin de yaralandığı katliama ilişkin davanın ikinci duruşması için sanatçı, demokratik kitle örgütü temsilcileri, Suruç yaralıları ve katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri davaya katılım çağrısı yaptı.

 

18 ay geçtikten sonra hazırlanan iddianamede, 1’i tutuklu 3 sanık hakkında “nitelikli adam öldürme”, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” ve “anayasal düzeni ortadan kaldırma” suçlarından 104’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

 

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde bulunan 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşması 4 Mayıs’ta görülmüştü. Duruşmaya Ankara Garı katliamından da tutuklu fail Yakup Şahin getirilmemiş, ailelerin sanığın gözlerine bakarak hesap sorma hakkı engellenmişti. Saldırıda üyelerini kaybeden SGDF adına ifade veren Eş Genel Başkan Ceren Çoban hakkında duruşmadaki konuşmasından dolayı soruşturma başlatılmıştı.

 

“Herkesi adaleti kaybettiğimiz yerde aramaya çağırıyoruz”

Suruç katliamına ilişkin 14 Temmuz’da görülecek davanın ikinci duruşması için Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eşbaşkanı Ceren Çoban, Herkesin adalet aradığı bir dönemde katliamın ikinci yılına girildiğini söyledi. “Suruç için adalet herkes için adalet” talebini bir kez daha yinelediklerini ifade eden Çoban, devletin kendi eliyle gerçekleştirdiği bu katliamın üstünü örtmeye çalıştığını söyledi. Devletin dava dahi açmama çabasını gençlik örgütleri ve ailelerin ortak yürüttüğü mücadeleyle boşa düşürdüklerini belirten Çoban, “Bu kazanım çok önemlidir” ifadesini kullandı.

 

Yaşanan tüm bu hukuksuzlukları, adaletsizlikleri altüst edebilecek tek şeyin ezilenlerin dayanışması olduğunu ifade eden Çoban, 14 Temmuz’da görülecek olan Suruç davasının 2. duruşmasına çağırdı. Çoban, şu ifadeleri kullandı: “Biz ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ derken aynı zamanda herkesin Suruç için adalet çığlığını büyütmesinden de bahsediyoruz. O yüzden 14 Temmuz günü saat 09.00’da Urfa’nın 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne Suruç’un acısını yüreğinde taşıyan, adalete özlem duyan herkesi adaleti tam da kaybettiğimiz yerde aramaya çağırıyoruz."


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü