Anasayfa Manşet “Alayumat ve Akman ‘aranan örgüt üyeleri’ değil sınır hattında haber yapan gazetecilerdir!”

“Alayumat ve Akman ‘aranan örgüt üyeleri’ değil sınır hattında haber yapan gazetecilerdir!”

Pazar, 16 Temmuz 2017 20:31
Yazdır PDF

alayumat ve akman gazetecidirH. Merkezi: 13 Temmuz günü Antep’in İslahiye merkezinde misafir oldukları İsa Nuri Demir ile birlikte “makul şüphe” üzerine gözaltına alınan DiHaber muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman için DiHaber tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada Alayumat ve Akman’ın örgüt üyesi olarak lanse edilmesine tepki gösterildi.

Antakya-Antep sınır hattında haber takibi yapan DiHaber muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman 13 Temmuz Perşembe günü akşam saatlerinde İslahiye merkezinde misafir oldukları İsa Nuri Demir ile birlikte “makul şüphe” üzerine gözaltına alınmışlardı. Konu ile ilgili bir açıklama yapan DiHaber Haber Merkezi Editoryası, “İfadeleri alınacak denilen muhabirlerimiz, bugün Hatay’da geldikleri öğrenilen Terörle Şube (TEM) bir ekibe teslim edildikleri ailelere iletildi. Ancak konu hakkında yaptığımız tüm girişimlere rağmen ne tarafımıza ne de ailelere bilgi verildi” diyerek gazeteciler hakkında henüz bilgi alamadıklarını belirttiler.

 

“Muhabirlerimizi AA ve DHA hedef gösteriyor”

“Kaygıyla izlediğimiz gelişmeye ilişkin bilgi alamadığımız halde devletin resmi ajansı Anadolu Ajansı (AA) ve Doğan Haber Ajası (DHA) bugün itibariyle her iki muhabirimizin ‘Aranan PKK üyeleri’ şeklinde abonelerine servis yaptı. Asılsız bu haberi birçok haber sitesi ve gazete kullandı” diyerek muhabirlerinden bilgi alamadıklarını ve gazetecilerin hedef haline getirildiklerini belirten DiHaber, bu şekilde haber yapan ajanslar ve haber siteleri hakkında yasal haklarını saklı tutacaklarını ifade etti.

Alayumat ve Akman’ın bölgede yakından tanınan, açık kimlikleri bilinen gazeteciler olduğunu belirterek dayanışma çağrısı yapan Dihaber, gazetecilerin son bir ay içinde bölgeden aktardıkları kimi haberleri de paylaştılar.

 

Özgür Gelecek: “Akman ve Alayumat gazetecidir!”

“Hatay sınırında yakalanan DAİŞ’lilerin akıbetleri sır gibi saklanıyor

“Fuhuş çeteleri AFAD'a kamp kurdu!”

“ ‘Fırat Kalkanı’ çocuk savaştırıyor!”

“Kemal Kurkut’un son sözleri”

“Sınıra sıfır villalar gündüz sessiz gece silahlı!” başlıklı haberleri kaleme alan gazeteci Alayumat ve Akman’ın neden hedef haline getirildiği haberlerinden belli olmaktadır.

Özgür Gelecek olarak devrimci ve yurtsever gazeteciliğin “ateşten meslek” olduğu bu coğrafyada gerçekleri yazmaktan vazgeçmeyeceğimizi ve bu konuda bedel ödeyen ama gerçeği halka taşımaktan vazgeçmeyen tüm gazetecilerle dayanışma içerisinde olacağımızı belirtiyoruz.

Gerçekleri yazan, devletin fuhuş ve insan kaçakçılığı çeteleri ve DAİŞ gibi terör örgütleri ile ilişkilerini ortaya seren bu haberler nedeniyle gözaltına alınan meslektaşlarımızın akıbeti derhal açıklansın, gazeteciler serbest bırakılsın!


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü