Anasayfa Manşet Özgür Basın çalışanları günlerdir gözaltında

Özgür Basın çalışanları günlerdir gözaltında

Pazartesi, 17 Temmuz 2017 10:13
Yazdır PDF

dihaberH. Merkezi: Özgürlükçü Demokrasi çalışanları ve Dihaber muhabirleri günlerdir gözaltında. Kimine gizlilik kararı uygulanarak gözaltı nedenine dair bilgi verilmezken kimi de “makul şüphe” üzerine gözaltına alındı.

T. Kürdistanı’nda halka ve yaşam alanlarına dönük bir bütün saldıran devletin hak ihlallerini teşhir eden özgür basın çalışanları gözaltına alınarak sindirilmek isteniyor.

 

Alayumat ve Akman 4 gündür gözaltında

Antakya-Antep sınır hattında haber takibi yaparken İslahiye ilçe merkezinde “Makul şüphe” üzerine gözaltına alınan dihaber muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman, 4 gündür gözaltında tutuluyor. Burjuva medya gazeteci Alayumat ve Akman “Aranan PKK'liler yakalandı” diye haber servis etmişti.

 

Zeki Erdem 7, Mehmet Emin Yılmaz 5 gündür gözaltında

Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanları Zeki Erdem 7, Mehmet Emin Yılmaz ise 5 gündür gözaltında tutuluyor. Dosyalarına “gizlilik” kararı konulduğu için bilgi verilmiyor.

Adana’dan Diyarbakır’a giderken Siverek’teki yol kontrolünde 11 Temmuz tarihinde polis tarafından gözaltına alınan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı Zeki Erdem, Urfa’da polisin gözaltı merkezi olarak kullandığı Sabiha Özlek Lisesi Spor Salonu’nda tutuluyor. Dosyada “gizlilik" kararı konulduğu için neden gözaltına alındığı konusunda bilgi verilmiyor.

Öte yandan Urfa’nın Suruç ilçesinde Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi ile Rojeva Medya gazetelerinin dağıtımcılığını yapan ve 13 Temmuz’da evine yapılan baskınla gözaltına alınan Mehmet Emin Yılmaz da, aynı spor salonunda bilinmeyen bir nedenle gözaltında tutuluyor.