Anasayfa Manşet Adalet ve Vicdan Nöbetinde 3’üncü gün tamamlandı

Adalet ve Vicdan Nöbetinde 3’üncü gün tamamlandı

Perşembe, 03 Ağustos 2017 16:33
Yazdır PDF

20604192 1593452890701029 3755107017830455382 nİstanbul: HDP’nin 1 Ağustos günü Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 3. günü dayanışma ziyaretleriyle sürdü.

HDP’nin Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda başlattığı Adalet ve Vicdan Nöbeti’nin 3. gününde, gündemdeki konulara ilişkin HDP’li milletvekilleri basın açıklaması yaptı.

Günü ilk ziyareti yazar Levent Gültekin ve Aydın Selcen tarafından gerçekleştirildi.

Nöbette olan kadın vekillerden HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ve HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Şengal’de 3 Ağustos tarihinde Ezidiler’in soykırımına ilişkin açıklama yaptı. Saygı duruşunun ardından Türkiye ve T. Kürdistan’ında saat 11.00’da eş zamanlı yapılan açıklamayı Başaran okudu. 3 Ağustos’un Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü ilan edilmesini isteyen Başaran, “Yaşasın kadın direnişimiz” dedi.

“Bu iktidar ile 12 Eylül arasında 55 kişi fark var”

Günün basın açıklamasını HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder okuyarak, bir hapishanenin içerisinde olduklarını söyleyen Önder, önce belediyeler, milletvekilleri, üyeleri bir siyasi soykırım operasyonun parçası haline getirdiğini söyledi. Önder, bunu yaparken halkların buna hiçbir tepki göstermeyeceğini, işsizlerin, işçilerin bundan korkacaklarını varsayarak yaptıklarını dile getirdi. Gelinen durumun gösterdiğinin bu ülkenin parklarını, toplanma alanlarını bir açık hava hapishanesine dönüştürülse de buna itiraz hiç beklemedik bir yerde geldiğini belirtti. Önder, ”12 Eylül’ün ilk yayınladığı kararnamelerde 5 kişiden fazla kişinin bir araya gelmesi gözaltı gerekçesi sayılıyordu. Şimdi ise bize 60 kişiden fazla bir araya gelinmeyeceğini söylüyorlar. Bu iktidar ile 12 Eylül arasında 55 kişi fark var.” dedi.

“Tarihimize karşı borçluyuz”

Halkın özgürlüğü için bir tek kişi kalana dek mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Önder “Gelinen nokta bunların hamiyetini değil bunların karşısındaki direnişin geldiği noktayı gösteriyor. Zulme karşı mazlumların bulduğu en büyük direniş biçimi gücünü kenetlemeden alır. Yan yana durana hiçbir tank top kar etmez. Bunu dünya deneyimlerinden biliyoruz. Biz de bunun mirasçısıyız. Bunu geri düşürme hakkımız yok. Tarihimize karşı borcumuz, geleceğe karşı sorumluluğumuzdur.” dedi.

20526318 1593452894034362 6923730902660845554 nOrtak yaşam umudu ortadan kaldırılması istenmiyorsa İmralı üzerindeki tecritten vazgeçilsin

Bu ülkede barışa dönük kapıların ve ortak yaşam umudun tamamı ile ortadan kalkması istenmiyorsa İmralı üzerindeki tecrit anlayışından biran önce vazgeçmesi gerektiği kaydedildi. Önder, “Bunu da bir hatırlatma ile yapmayı borç biliyorum. Müzakere sürecinde, bu ülkede çatışmasızlığın, barışa ve demokrasiye dönük umudun bir küçük fragmanını hep birlikte yaşamıştık. Fragmanı o kadar güzeldi ki barışın kendisinin ne kadar onurlu ve güzel olabileceğini Türkiye'deki bütün kesimler deneyimlediler. İyi şeylerle tanışan insanları kötü şeylere, kötülere kolayında razı edemezsiniz.” dedi.

“Annelerin elinden tutun ve barışı haykırın”

Önder’in basın açıklamasının ardından Barış Anneleri Vicdan ve Adalet Nöbetindeki vekilleri ziyaret etti. Alanda Barış Anneleri zılgıtlarla ve sloganlarla karşılandı.

Barış Anneleri adına basın açıklamasını okuyan Ezine Dal, barışın çok güzel savaşın ise çok kötü bir şey olduğunu söyledi. Annelerin gözyaşının dökülmesini istemediklerini belirten Dal, anneler artık ağlamasın, “Biz barış ve adalet istiyoruz” dedi. Annelerin barış çığlığının duyulmasını isteyen Dal, “Annelerin elinden tutun ve barışı haykırın, barış olmadan hiçbir şey olmaz” dedi.

“Bu mücadele yeryüzünde adaleti tesis edilene kadar sürecek”

Barış Annelerinin ardından Alevi Kurumları da destek ziyaretine geldi. Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği katılım gösterdi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan’da bir açıklama yaparak, halkın seçtiği milletvekillerinin, belediye başkanlarının ancak onları makamlarından edecek tek kurum olduğunu onunda hal be halkın oyları olduğunu dile getirdi. Adalet istemlerini ve taleplerini dile getirirken adaletin bir gün herkese lazım olacağına değinen Kaplan, o noktaya gelindiğini kaydetti. Kaplan bu sebeple bir arada olmak ve bir arada yürümekten başka çarenin olmadığını söyledi.

Kaplan, “Semih ve Nuriye yoldaşımız ölümün eşiğine geldi. Bu iki yoldaşımızın sesini dünya da duymayan kalmadı. Fakat saray duymadı. Bizde Pir Sultan Kültür Abdal Derneği olarak yoldaşlarımızın yanında olduk. Bundan sonrada yanlarında olmaya devam edeceğiz.“ dedi.

Kaplan’ın ardından Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş’da bir açıklama yaparak, ülkemizde kanunlar ve demokrasinin askıya alındığını söyledi. Ülkenin KHK’lerle yönetildiğine dikkat çeken Baş, burada vicdan ve adalet nöbeti tutan HDP’lilere destek olmaya ve mücadelelerini paylaşmaya geldiklerini söyledi. Yoğurtçu Parkı’nda insanlığın ve vicdanın nöbetinin tutulduğuna vurgu yapan Baş, “İnsanım diyen ve vicdanı bulunan herkesi buraya davet ediyorum. Herkesin bu mücadeleye omuz vermesi gerekiyor. Bizler temsil ettiğimiz Alevi kurumları olarak sonuna kadar burada olacağız. Bu mücadele yeryüzünde adaleti tesis edilene kadar sürecek.” dedi.

20525507 1593453104034341 4987286113594180364 nHer zaman halkımızın yanında olduk, bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz”

Her Perşembe tutuklu meslektaşları için Çağlayan Adliyesi’nde adalet nöbeti tutan avukatlar da adalet taleplerini HDP’nin nöbetine taşıdı. Adliyedeki nöbetin ardından Yoğurtçu Parkı'na gelen avukatlar arasında Cumhuriyet davasında tutuklu bulunan ve geçen hafta tahliye olan avukatlar Bülent Utku ve Kemal Güngör, Özgürlükçü Hukukçular Platformu, Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi için Hukukçular, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı, Çağdaş Avukatlar Grubu katılım gösterdi.

Avukatların cübbeleri ile parka girişine izin verilmedi. Ancak Av. Kemal Aytaç cübbesiyle girebildi. Avukatlar “Hak, hukuk, adalet” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları ile nöbet alanına geldi.

Av. Kemal Aytaç çevredeki durumun Vicdan ve Adalet Nöbetinin ne kadar gerekli olduğunun kanıtı olduğunu dile getirdi. Aytaç, “İçeriye ancak bir cübbeyi alabildiler. Bunlar bizim görev yaptığımız cübbelerimiz. Ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor bu uygulama” dedi.

Bu ülkede adaletsizlik en berbat haliyle uygulanan HDP olduğuna dikkat çeken Aytaç, “Bu baskılar Kürt halkının eşitlik arayışının önündeki engellerdir. Biz de Kürtlerin bu hak ve eşitlik arayışının yanında olduğumuzu belirtiyoruz” dedi.

Avukat Bülent Utku ise “Cezaevinden çıktığımı zannediyordum ama burayı gördükten sonra şaşırdım. Bir saatte ancak içeriye girebildik” dedi.

Özgürlükçü Hukukçular Platformu’ndan İlknur Alcan da yüzlerce avukatın selamlarını getirdiğini dile getirerek, “Her zaman halkımızın yanında olduk, bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz” diye belirtti.

“Her türlü zorbalığın karşısında, direniş!”

KAYY-DER Eşbaşkanları Semiha Yazar Çiçek ile Tuncay Gökçe de HDP'nin nöbetini ziyaret etti. Çiçek, yaptığı konuşmada, tutsak belediye eşbaşkanları ve milletvekillerine selam gönderdi. Çiçek, faşizmin, her türlü zorbalığın karşısında direniş çağrısı yaptı.

Barış, adalet, eşitlik gelene kadar mücadele sürecek

Avukatların ardından DİADER (Din Alimleri Derneği) ve Gazi Cemevi yöneticileri ziyaret gerçekleştirdi. Konuyla ilgili açıklama yapacak olan heyeti selamlayan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay “Nöbetimizin 3. gününde dostlarımız bizleri ziyaret ediyorlar. Abluka altındaki nöbetimizde bizleri ziyaret eden inanç ve kanaat önderleri ne teşekkür etmek istiyorum.” dedi. Kemalbay’ın ardından DİADER adına açıklama yapan Ekrem Baran Kürtçe konuşma yaparak direniş ve dayanışma mesajlarını iletti. Baran’ın ardından Gazi Cemevi adına açıklama yapan Hıdır Karatas “Bizler Gazi Cemevi olarak öncelikle Gazi'de nöbet tutan arkadaşlarımızdan selam getirdik. Gazi halkları olarak biz yıllardır nöbet içerisindeyiz. Bu ülkeye, barışı, adaleti, eşitliği getirene kadar mücadele edeceğiz“ dedi.

“Milletvekillerimizin sonuna kadar yanındayız”

Karakoçan Derneği(KAR-DER), adına konuşan Ali Edipali, haksızlıklara karşı tek vücut olup mücadele etmenin gerekliliğini vurguladı. Milletvekilleriyle, belediyelerle, halkla örgütlenerek mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini belirten Edepali, “Milletvekillerimizin sonuna kadar yanındayız” dedi.

Adalet ve Vicdan nöbetine destek ziyaretine gelen MKM, Beksav, Gölge Kültür Merkezi’de ezgileriyle Park’ta yerini aldı. Sanatçılar ve nöbetteki vekiller birlikte şarkı söyledi. Sanatçıların bugünde enstrümanları nöbet alanına alınmadı.

20526303 1593453617367623 9161329036404430046 n“Adalet nöbetine ulaşmak çok zor”

EMEP il başkanı Güven Gerçek’de bir konuşma yaparak, “Emep partisi İstanbul il örgütü olarak herkes selamlıyorum. HDP’nin geçen hafta başlatmış olduğu adalet nöbeti bu hafta İstanbul'da devam ediyor. Adalet nöbetine ulaşmak çok zor. 50 yıldır İstanbul'da yaşıyorum böyle bir kuşatma görmedim. Cezaevine girer gibi nöbeti ziyaret etmeyi çalışıyoruz. Hepimiz birlikte davrandığımızda, hepimiz birlikte adalet talebini haykırdığımızda başaracağız.” dedi.

Kamu Emekçiler Konfederasyonu (KESK) üyeleri de nöbeti ziyaret etti. KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, “Barikatlar, tutuklamalar birleşmemiz önümüzde engel değil. Bir araya gelirsek kazanacağız. Bariyerlere inat birleşerek kazanacağız” dedi.

Ardından EHP Genel Başkanı Sibel Uzun ve yöneticiler parkı ziyaret etti. Burada konuşma yapan Uzun, artık parkın bariyerlerinin dayanışma ile aşıldığını dile getirerek, “Gülerek bakıyoruz” dedi.

Uzun’un ardından Kocaeli Demokrasi Girişimi ve Kocaeli Dayanışma Akademisi de nöbet eylemini ziyaret etti. Kocaeli Demokrasi Girişimi adına Bekir Yurdagül söz alarak “Türkiye’de iki önemli şey var; vicdan ve adalet. Tüm halkımızı vicdanlı olmaya ve Türkiye’de neler olup bittiğine bakmasını istiyoruz. 15 Temmuz sonrası Türkiye’de rejim değişti. Türkiye keyfi bir şekilde yönetiliyor. Vekiller içerde, yeniden seçim olmuş gibi yeni belediye başkanları atıldı, gazeteciler içerde. Türkiye böyle yönetilemez. Bu açıdan bu nöbet önemlidir.” dedi. Yurdagül, tüm halkı bu nöbeti desteklemeye, sahip çıkmaya çağırdı.

KHK ile ihraç edilen akademisyen Yrd. Doç. Dr. Hülya Kendi ise “Bu ülkeye vicdan ve adalet gelene kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik’de konuşma yaparak, “21’inci yüzyılda bu tablo yüz karasıdır. Bu ülkede adalet ve vicdanın herkes tarafından bilinerek sahip çıkılması gereklidir. Biz HDP’nin nöbetini destekliyor ve mücadeleleri mücadelemizdir diyoruz” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü