Anasayfa Manşet Gırmana Geleneksel Köy Festivali’nde yaşananlara ilişkin Erzingan Partizan’dan açıklama

Gırmana Geleneksel Köy Festivali’nde yaşananlara ilişkin Erzingan Partizan’dan açıklama

Pazartesi, 07 Ağustos 2017 16:05
Yazdır PDF

ibooH. Merkezi: 6 Ağustos Pazar günü Erzingan’a bağlı Ağılözü (Gırmana) köyünde her yıl düzenli olarak yapılan Geleneksel Köy Festivali özelinde gerçekleştirilen tartışmalara, festival alanında yaşanan gerginliğe ilişkin Erzingan Partizan tarafından bir açıklama yapılarak, yaşananlar Partizan okurları cephesinden değerlendirildi.

“Ağılözü Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin her yıl düzenli olarak organize ettiği geleneksel köy festivalinin bu yıl 6 Ağustos’ta yapılması planlanmıştır. Daha önceki festival etkinliklerinde olduğu gibi bu yıl da Partizan olarak sabah saatlerinde dernek yönetimi tarafından gösterilen yere stant kurulmuş ve stant için getirilen kitap, dergi, gazete ve yoldaşların örmüş oldukları bilekliklerle alanda yer alınmıştır” diyen Erzingan Partizan, festival sırasında dernek başkanı ve köy muhtarı ile başlayan tartışmaya ve ardından köy muhtarının kitap ve flamalara dönük saldırısına dönüştüğü anları ise şöyle aktardı:

Flama ve kitaplara dernek başkanı ve köy muhtarından engelleme ve saldırı

“Festivale katılan halkın yoğun ilgisi ile başlayan çalışmamız, materyallerin halka buluşması ile devam ederken dernek başkanı ve köy muhtarının stand önüne gelerek ‘Burada bunları tutamazsınız’ demesiyle yaşananlar rutinin dışına çıktı. Arkadaşlarımızın konuyla ilgili dernek yönetimi ile görüşme talebi olduğu sırada köy muhtarının kitap ve flamalara saldırmasıyla tartışma gerginliğe dönüştü. Festivale katılım sağlayan halkın tepkisiyle karşılaşan kişiler stant önünden çekilerek uzaklaştı. Olay sırasında festival katılımcılarının saldıran kişilere tepki olarak söylediği gibi ‘Kitaptan da mı korkar olduk, bu hale geldiysek utanmalıyız’ tepkilerinden sonra kitlenin alkış ve ıslıkla destek verdiği gözlemlendi.”

“Festival katılımcıları stant arkasına ve etrafına geçerek çalışmayı sürdürdü. Yönetim içinde olan görevli arkadaşların ‘herhangi bir problem olmadığını ve standın faaliyetine devam etmesi’ bilgilendirmesiyle ortam yatıştı.”

“Devrimciliğe yakışmayan bir durum yaşandıysa halkımızdan özür dileriz”

Festival Tertip Komitesi ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Erzingan Partizan, açıklamasında şunlara yer verdi: “Festival Tertip Komitesi ile sonradan yapılan görüşmede flamaların kaldırılması yönündeki istekleri üzerine konuşulduğu sırada festivalin amacı dışına taşmaması için esnek davranılmaya çalışılırken ikinci bir gerginlik ortamının oluşması ile halkın karşı karşıya gelmemesi, gözaltı yaşanmaması ve festivalin kötü hatırlanmaması için stant başında görevli arkadaşlarımız stant çalışmasının anlamını yitirdiğini düşünerek stant materyallerini ve flamaları kaldırmışlardır.”

Köy muhtarı, dernek başkanı ve yanlarındaki birkaç kişinin kitaplara ve flamalara dönük saldırı sırasında zaman zaman okurlarımızın da bu gerginliğe karşılık vermesi sonucu ortaya çıkan görüntülerden kaynaklı festivale katılan halktan özür dileyen ve bu saldırıyı gerçekleştiren kişilerle gereken tartışmayı belirten Erzingan Partizan, devrimci sınırlar içerisinde sürdürmeye çalıştıkları gerginlik sırasında gözden kaçırılan herhangi devrimci yaklaşıma uygun olmayan davranış varsa bunu kendileri adına mahkum ettiklerini belirttiler.

“Stant çalışmasını destekleyen yoldaşlar ve köy halkına teşekkür ederiz”

“Yaşanan gerginlik ve tartışmalar sırasında sakin olmayı ve karşımızdakilerin de, yanındakilerin de halk olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini biliyor ve savunuyoruz” diye sürdürülen açıklama şu şekilde son buldu:

“Başta festivale katılanlar, Ağılözü (Gırmana) köy halkı ve festivale katılım sağlayan halkta oluşan gerginlik nedeniyle fazlasıyla rahatsız olduğumuzu içtenlikle açıklıyoruz. Stant çalışmasını destekleyen ve yanında olmaktan geri durmayan yoldaşlar, köy halkı başta olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz.”


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü