Anasayfa Manşet BÖG savaşçısı yazdı: “Ardından özgürlük savaşına şevkle katılacak onlarca yürek sana selam duruyor”

BÖG savaşçısı yazdı: “Ardından özgürlük savaşına şevkle katılacak onlarca yürek sana selam duruyor”

Pazartesi, 28 Ağustos 2017 14:01
Yazdır PDF

bog savascisi nubar ozanyani yazdiH. Merkezi: Nubar Ozanyan’ı cephede omuz omuza olduğu BÖG’lü savaşçılar anlattı. Komun Gücü sitesinde yayınlanan ve İmera Fera Yeşilgöz imzası taşıyan “Daha iyi bir hayat için, kavga veren güzel insana…” isimli yazı şu şekilde:

 

Daha iyi bir hayat için, kavga veren güzel insana…

İnsanın kendisini devrimcileştirebilmesi özünün savunuculuğunu yapmak istemesiyle başlar. Sistemden fiziki olarak kopuş, öze ulaşmanın özgürleşebilmenin ilk adımıdır. Özgürlük saflarına ulaşıldıktan sonraki ısrar ve kararlılık yalnızca kişinin özgürlüğüne değil halkların özgürlüğüne yürünen yolunda enerjisini oluşturur.

Böylesi bir kararlılık ve ısrarla yolun yürüyeni ve yürüteniydi General Martager. Bir ömrün emekçi güzelliğinin inşasını, son anına kadar sürdürenlerden biri olarak, soluğu her zaman mücadelenin ritmi olacaktır. Orhan yoldaş, bu ritmin hem oluşturucusu hem de notası olarak sınıfsız bir yeryüzüne olan inancını yaşamıyla somutlaştırdı. Kendi kurtuluş kavgasının hem neferi hem de komutanı olarak dövüştü. Mücadeleye, kendisinden önce ölümsüzleşen yoldaşlarının yaptığı gibi tüm varlığı ile katıldı. Katılımı ezilen halkların ve işçi sınıfının özgürlük mücadelesine bir davet, devrimciliği kendiliğindenciliğe keskin bir itiraz, şehitliği nasıl bir yaşam sorusunun cevabı oldu.

Yaşamın tüm renklerini savunmak için yaşamını feda eden devrimcilere bir selam da
kendisi götürdü Nubar Ozanyan. İnsanlığın kurtuluşu yolunu hep bilinçle izledi; bütün ömrünü özgürlüğe ve insanlığın ilerlemesine adadı. Bu çabaya katkıda bulunmuş olmanın onurunu duydu. Yakın zaferimizin kesinliğine olan inancından başka hiçbir şey yönlendirmedi General Martager’i.

 

“Yolumuzun bilgisine ulaşmak, yaşamda Orhan Yoldaş olabilmekten geçer”

Nerede bir zulüm var ise orada direnmenin sorumluluğunu komünist kimliğinin gereği olarak görerek Filistin’de Karabağ’da, Hayastan’da ve son olarak da Kürdistan’da Rojava topraklarında savaştı. Bu yönüyle Martager yoldaş, tutsaklıktan özgürlüğe uzanan elin taşıyıcısı oldu. Savaştığı her alanın özgürlüğüne tereddütsüzce yaşamını koydu. Ölüm hiçbir zaman ürkütmedi onu. Çünkü Nubar yoldaşın, hayatını feda etmesi yeni değildi. Kavganın en ön saflarında yer tutması ve bunun bedelini çok ağır ödemiş olması bir rastlantı değildir.

Gösterişsiz bir hayatın mütevazi bir yansımasıydı mücadelesi. En görkemli direnişleri ortaya koyarak, sessizliğini namlusunun sesiyle bozdu. Bir an düşünmedi, geri bakabileceği bir hayatın yaşayıcısı olmadı hiçbir zaman. Gelişimi diama ileride gördü. “Yoldaşa hizmet, örgüte hizmettir” felsefesini benimsedi ve yoldaşlarının gelişimini kendisi için devrimci bir görev bilerek yakından ilgilendi. Mücadeleye kendisi gibi dövüşecek onlarca komutan ve savaşçı yoldaş kattı.

Hakikat peşine düştü. Bildiğini belli etmeden yaşadı yaşamını, hep öğrenmekti niyeti. Ölümsüzleşirken dahi bilginin arayışındaydı. Bundandır ki yolumuzun bilgisine ulaşmak, Orhan Yoldaşı kavramaktan, yaşamda Orhan Yoldaş olabilmekten geçmektedir.

 

“Ardından özgürlük savaşına şevkle katılacak onlarca yürek sana selam duruyor”

İnandığı Kaypakkaya çizgisinin sarsılmaz savunucusu oldu. Kaypakkaya’nın önderlik ve yoldaşlık çizgisini kendisinde birleştirerek ilericiliğin temsiliyetini oluşturdu.

Stratejik netliği ile kendisini ve çevresini sürekli ve yeniden kavgaya örgütledi. Devrim mücadelesi ile kurduğu ilişkideki netlik, görevlerine yaklaşımını belirledi. Ayrım yapmaksızın devrimci özdisiplini ile gereğini daima en önde yerine getirdi. Orhan Bakırcıyan, Nubar Ozanyan, Genaral Martager yoldaşın yaşam pratiği; devrimciliği bir heyecan olarak görenlere ve ütopikleştirenlere indirilen bir balyoz darbesidir. Devrimci mücadeleyi ayrıştırmaya, saflaştırmaya çalışanlara karşı birleştiriciliğin bayrağıdır.

Ve şimdi yoldaş, çocukların gülümseyişi, özgürleşen alanların adı olmuştur.

Durulmasın diye dalgalar sistemin fırtınası oldu. Ardında bıraktıklarının savaş gücü,
partinin ve ordunun bayrağına yıldız oldu.

Orhan Yoldaş, yolumuzu iyi seçtiğimizi biliyoruz. Bu yol uzun ve çetin. Bu yolda birçoklarımız can verdi, daha başkaları da verecek. Fakat biliyoruz ki halkların intikamının alınacağı gün çok uzak değil. O gün geldiğinde onca yakınlaştığını sezdikleri ve gerçekleşmesi için var güçlerini harcadıkları halde onu göremeyen sizleri düşüneceğiz.

Rahat uyu yoldaş. Taşıyıcısı olduğun kavganın sürdürücüsü ve büyüteni olacak yoldaşların. Şimdi dünden daha yüksek, dünden daha kararlı yürütülecek bu savaş. Sokak sokak, mahalle mahalle, şehir şehir Nubar Ozanyan olacak alanlar. Şimdi senin ardından özgürlük savaşına şevkle katılacak onlarca yürek sana selam duruyor. Yoldaşların sana selam duruyor. Asla yüreklerimiz burkulmuyor. Sen ki bu hedef uğruna her şeyini verdin ve unutulmayacaksın.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü