Anasayfa Manşet Komutan Nubar Ozanyan için Kilisede tören

Komutan Nubar Ozanyan için Kilisede tören

Pazartesi, 28 Ağustos 2017 15:00
Yazdır PDF

kilise anma 3Qamişlo: General Marteger yoldaş yaşamı kadar şehit düşüşüyle de hakları birleştiren güçlü bir enternasyonal devrim köprüsü oldu. Binlerce Rojavalı Kürt-Arap-Ermeni-Süryani-Ezidi-Türkmen TİKKO Komutanı General Marteger’in son yolculuğunda ona sahip çıktı.

General Martager için ilk anma töreni Qamışlo’nun Surp Agop Ermeni kilisesinde yapıldı. Ermeni-Kürt-Süryani halkından yüzlerce insan komutanına sahip çıktı. Ermeni kilisesinin her pazar yaptığı geleneksel dini törenin ardından Komutan Nubar Ozanyan için anma yapıldı. Kilisenin içi ve dışı Rojava’nın katliama uğramış halkıyla doldu. TKP/ML TİKKO, BÖG, MLSBP, TKEP/L,  Enternasyonal Tabur savaşçıları komutanın son yolculuğunda onu yalnız bırakmadı. Yoldaşlığa dostluğa bağlılığın en vefalı sahiplenme örneğini gösterdiler.

Şehit ailelerin slogan ve zılgıtlarıyla omuzda taşınarak kiliseye getirilen Komutan Nubar Ozanyan, Ermeni halkı kendi evladını sahiplenme sembolü olarak Ermeni bayrağını tabutun üstüne koydular. Şehit anaları kilisenin en ön sırasında oturup dini duaları dinlemeleriyle kendi şehidine karşı bir görevini yerine getirmenin büyük bir duyarlılığını daha gösterdiler.

Kısa bir dini törenin ardından sözü alan kilise derhayı (papazı)“Burada yatan Ermeni halkının şehidi Nubar Ozanyan halkımızın özgürlüğü için şehit düşmüştür” dedi. Konuşmanın devamında ise şunları söyledi. “İnsanlar yaşar ve ölür. Bazı insanlar vardır sadece para için yaşar ve ölür. Bazı insanlar vardır sadece ailesi ve çocuğu için yaşar ve onun uğruna ölür. Ancak bazı insanlar vardır başkalarının mutluluğu ve özgürlüğü için yaşar ve ölür. General MARTAGER insanlığın mutluluğu ve özgürlüğü için yaşadı. Daeş çetelerine karşı kahramanca savaşarak şehit düştü. Onu asla unutmayacağız.”

Surp Agop kilisesinin derhayı-papazı konuşmasını bitirdikten sonra Komutan Nubar Ozanyanla tanışıp onun yaşam ve duruşundan etkilenen Rojava ermenileri adına aslen Batman’lı olan Gohar Garabedyan konuşma yaptı. “Özgürlük isteyenler için dünya çok dardır” diyerek konuşmasına başlayan Garabedyan, “Dağların çocuğu, taşların evladı, kılıç artığı, zalimin önünde boyun eğmeyen, dürüst-fedakar-karakteri çelikten-taş yürekli-demir insan. Buydu bizim Nubar OzanyanInger(yoldaş)Nubar sıradan herhengi bir insan değildi. Kendi örgütünün öncülerinden biri olduğu gibi özgürlük ihtiyacı olan her halkın mücadelesine koşmuş keza Karabağın özgürlük mücadelesinin bir parçası olmuş Monte Melkonyanla birlikte “Özgür Hayastan” için kahramanca savaşmıştır.” diyerek sözlerini “Tanrı şehidin ruhunu aydınlatsın” şeklinde tamamladı.

Ardından TKP/ML TİKKO adına söz alan Arnos Andok Ermenice yaptığı konuşmada “Generalimize sahip çıkmanız onu şehidiniz olarak kabul etmeniz bizleri duygulandırdı ve Generalimizi bir kez daha onure etti. O isminipartimizin şehidi Nubar yoldaştan ve ermeni kahramanı Antranik Ozanyan’dan aldı. Filistin’de savaştığı gibi Karabağ’da büyük enternasyonalist devrimci Monte Melkonyanla savaşmıştır. O sadece Kürt-Arap-Filistin halkları için değil aynı zamanda ermeni halkının özgürlüğü içinde savaşarak büyük bedeller ödemiştir.” diyerek tören sonlamıştır.

Tören sonrası kilisede toplanan ermeni halkı Nubar Ozanyan’ın yoldaşlarına taziye dileklerinde bulundular. Özellikle Ermeni kadınlarının Komutan Nubar yoldaşın şehit düşüşünden oldukça etkilendiler. Onun Ermeni yetimhanelerinde büyüyerek Filistin’e, Karabağ’dan Rojava’ ya gelip daeş faşistlerine karşı savaşmasına büyük değer verdiklerini büyük anlam yüklediklerini, uzun yıllar sonra şehit düşen bir Ermenin kahramanını sahiplenerek yaşadıkları duygularını dile getirdiler. Atalarının Urfada-Antepte-Silvanda-Glikyada yaşadığını belirten sürgün türkçesiyle acılarını dile getiren ermeni halkı anma töreninden sonra da kiliseyi terk etmeyerek avluda Generalin savaş arkadaşlarını karşıladı.

General Martager yaşamı boyunca enternasyonal devrimci bilincin sayısız anlamlı pratik örneklerini gösterdiği gibi şehit düşüşüyle de halklar arasında var olan duvarları yıkan oluşmuş ön yargıları parçalayan bir Kürt ve Ermeni halkının yakınlaşmasınıkardeşleşmesini sağlayan bir Ararat köprüsü oldu.

Kilisede yapılan anma etkinliğinin ardından TİKKO Komutanı Nubar Ozanyan, Ermeni fedai ezgileri eşiliğinde defnedilmek üzere Derik’e uğurlandı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü