Anasayfa Manşet Sosyal medyaya Efrîn kıskacı: 169 kişi hakkında soruşturma

Sosyal medyaya Efrîn kıskacı: 169 kişi hakkında soruşturma

Salı, 06 Mart 2018 09:50
Yazdır PDF

sosyal medya efrinH. Merkezi: Efrîn’e yönelik işgal harekâtının başlamasının ardından her türlü muhalif fikir ve düşünceye, eylem ve etkinliğe yönelik kapsamlı bir gözaltı ve tutuklama furyası sosyal medyanın hedef tahtasına konulmasıyla devam ediyor.

Konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, son bir hafta içerisinde 169 kişi hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. İçişleri Bakanlığı, 26 Şubat ile 5 Mart arasında 169 kişi hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 690 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığı belirtilirken, gerekçeler arasında “nefret söylemi” de gösterildi.

İçişleri Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

Terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren 690 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapılmış, tespit edilen 169 kişi hakkında yasal işlem yapılmıştır.

 

Efrîn için özel birim

TC’nin Efrîn’e yönelik operasyonlarına karşı çıkanlara yönelik sindirme ve baskı politikalarına bir yenisi daha eklendi. Efrin operasyonunun başlamasıyla birlikte Cumhuriyet başsavcılıklarının, ‘örgüt lehine propaganda yapmak’ ve Efrîn’de hayatını kaybeden askerlere hakaret etmek ile suçladığı paylaşımlarda bulunan sosyal medya hesaplarının incelemesi için özel birimler oluşturduğu ortaya çıktı.

Çok sayıda hesabı takibe alan başsavcılıklardan bazılarının bu tür paylaşımlarda bulunanlara yönelik sosyal medya hesaplarının izlenmesi için özel birimler oluşturulduğu kaydedildi.