Anasayfa Manşet NEWROZ’A ÇAĞRI | “Newroz direniştir! Halkların faşizme karşı baharıdır!”

NEWROZ’A ÇAĞRI | “Newroz direniştir! Halkların faşizme karşı baharıdır!”

Salı, 06 Mart 2018 10:29
Yazdır PDF

istanbul newrozu 2018 1İstanbul: İstanbul Newroz Koordinasyonu, 2018 Newroz programını HDP İstanbul il binasında yaptığı basın toplantısı ile duyurdu. İstanbul Newroz’u 21 Mart Çarşamba günü Bakırköy Halk Pazarı’nda “Newroz direniştir! Halkların faşizme karşı baharıdır!” şiarı ile kutlanacak.

İstanbul Newroz’unun Tertip Komistesi’nde Devrimci Parti, SYKP, DBP, HDP, HDK, Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi ve DAD yer alıyorken, Newroz Koordinasyonunda ise HDP, HDK, DBP, ESP, SYKP, Devrimci Parti, YSGP, SODAP, YAKAY-DER, GÖZ-İZDER, DAD, TJA, Kürt Araştırmalar Derneği, Barış Anneleri, DİADER, MKM, Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi, Gençlik Meclisi, Partizan yer aldı.

 

“Tüm halkların Newroz’u sahiplenmesini hedefliyoruz”

İlk olarak sözü alan DBP İstanbul İl Eş Başkanı Atilla Özdoğan, 8 Mart ile başlayan “bahar süreci”ni, Gazi katliamı, Halepçe katliamı, İstanbul Üniversitesi katliamı, 4 Nisan, Kızıldere katliamı örgütlemek için bir araya geldiklerini söyledi. Newroz’u 1 Mayıslaştırmak, 1 Mayıs’ı Newrozlaştırmak istediklerini belirten Özdoğan, “Bu süreci örgütlerken sadece Kürtlerin değil, tüm halkların Newroz’u sahiplenmesini hedefliyoruz” dedi. Newroz’u 500 bin kişi ile Bakırköy’de kutlayacaklarını ifade eden Özdoğan, bugünden itibaren Newroz çalışmalarının startını verdiklerini söyledi.

 

“2018 Newroz’unun esas ruhu…”

Basın toplantısında açıklamanın Türkçesini Halkların Demokratik Partisi (HDK) İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek, Kürtçesini ise Kürt Araştırmaları Derneği’nden Aytekin Alpdemir okudu. Yapılan açıklamada, “2018 yılının Newroz’unu karşılamaya hazırlandığımız bu süreçte Ortadoğu ve bölgemiz savaşın, işgalin, krizin ve kaosun merkezi durumunda. Yaşanan yoğun çatışma, çelişki ve ilişkiler; özgürlük, barış ve demokrasi güçleri açısından büyük tehlikeleri barındırmaktadır” denildi.

Aynı zamanda bölgemizde yaşanan tarihi gelişmeler, yüzyıllık bir zulüm tarihinin direnişlerle yok olacağı bir aralığa gelmiş bulunmaktadır. Bu an, ‘özgürlük anı’dır” denilen açıklamada, halkların ortaya koyduğu özgürlük çizgisinin, 2018 Newroz’unda öne çıkartılacak esas öğelerinden biri olduğunu söylendi. T. Kürdistan’ında ve Türkiye’de on yıllardır devam eden mücadelelerin, birleşerek yürütülen ortak mücadele çizgisinin, bugün her zamankinden daha güçlü olduğu dile getirilen açıklamada, “Bu topraklardaki darbeci zihniyete, emeğin sömürüsüne, doğa katliamlarına; inkâr, imha ve asimilasyon politikalarına, katliamlara, ekonomik, kültürel ve siyasi kırımlara karşı geçmişte direnerek toplumun umudunu ayakta tutanlar, bugün birlikte ve her zamankinden daha güçlü direnmeye devam ediyor. Tarihi zorbalığa ve katliamcılığa karşı ortaya konan tarihi irade, 2018 Newroz’unun esas ruhudur” denildi.

 

istanbul newrozu 2018 2“Şimdi bizi yok etmek isteyenlere Demirci Kawa’nın gürzünü sallama zamanı”

Faşizmi yenilgiye uğratma ve halkların özgürlüğüne bir adım daha yaklaşma gibi tarihsel bir görev ile karşı karşıya olunduğu dile getirilen açıklamada, “Faşizme karşı direniş ruhuyla karşılayacağımız 2018 Newroz’u bu anlamda Türkiye ve Kürdistan demokrasi güçlerinin tarihsel öncülük görevini yeniden yerine getirmesi ve tüm sistem karşıtı güçlere direnme cesareti vermesi göreviyle karşı karşıyadır” denildi.  

Açıklamanın devamında şunlar dile getirildi; “Newroz destanında nasıl ki binlerce yıl önce dönemin zulüm gücü olan Dehaklar yenilerek Ortadoğu halkları özgür kılındıysa, 2018 yılında da günümüzün Dehakları, zulüm güçleri, faşist zihniyeti yenilgiye uğratılarak özgürleşme süreci geliştirilecektir. 2018 Newroz’unu, halklara düşman faşist ittifaktan hesap sorma, faşist ittifakı yenilgiye uğratarak halkların özgürlüğü ve kurtuluşu lehine zafer gününe dönüştüreceğiz.

Gün, ateşi harlama zamanı, direnişi büyütme zamanı; şimdi bizi yok etmek isteyenlere Demirci Kawa’nın gürzünü sallama zamanı… ‘Zalime karşı isyan, faşizme karşı direniş günü’ olan Newroz’da yeniden hep birlikte haykırıyoruz: ‘Faşizm yıkılacak, halklar kazanacak…! 2018 Newroz’unu özgürlük ve direniş Newroz’una dönüştüreceğiz. Bu bağlamda tüm halkların, Newroz Özgürlük Bayramını şimdiden kutluyoruz!

Bizler; tüm demokrasi güçleriyle birlikte Newroz günü her koşulda alanlarda olacağız. OHAL' e, tecride, tek tipe karşın ortak taleplerimizi haykıracağız. 21 Mart Çarşamba günü İstanbul halklarını saat 13.00'de Bakırköy/Cumartesi Pazar Yeri’nde bulunmaya çağırıyoruz.

Bijî Newroz! Yaşasın Newroz! Newroz direniştir! Halkların faşizme karşı baharıdır!”

 

istanbul newrozu 2018 3