Anasayfa Manşet EFRÎN DİRENİŞ |Haukur Hilmarsson Efrîn’de Şehit Düştü!

EFRÎN DİRENİŞ |Haukur Hilmarsson Efrîn’de Şehit Düştü!

Salı, 06 Mart 2018 15:56
Yazdır PDF

Hilmarsson 1H. Merkezi: Efrîn’de direniş devam ederken, dünyanın dört bir yanından gelen devrimciler, Efrin halkıyla omuz omuza ön saflarda mücadeleyi büyütmeye devam ediyor.

Enternasyonal Özgürlük Taburu (EÖT), İzlanda'lı Haukur Hilmarsson (Şahin Hüseyni) adlı savaşçılarının Efrîn'de şehit düştüğünü açıkladı.

"Enternasyonal Özgürlük Taburumuzun İzlanda'lı savaşçısı, Haukur Hilmarsson (Şahin Hüseyni) Efrîn'de ölümsüzleşti.

Faşist Türk ordu güçlerinin yoğun bombardımanı sonucunda Badina hattında ölümsüzleşen Şahin yoldaşımız, Efrîn direniş cephelerinde onur ve özgürlük için dövüşen tüm savaşçılarımızın omuz başındadır şimdi.

İzlanda'dan çıkıp Rojava devrimini savunmak için Rakka ve Efrîn cephelerinde savaşan Haukur Hilmarsson yoldaşımızı, enternasyonalist devrimciliğin ölümsüz savaşçılarından biri olarak, saygıyla anıyoruz. Başta ailesi olmak üzere, dostlarına beraber hareket ettiği yoldaşlarına başsağlığı diliyoruz" denilen açıklamada, Hilmarsson'un Yunanistan'da mücadele veren RUIS hareketi üzerinden Rojava devrimine katıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Yunanistanlı yoldaşlarıyla birlikte Enternasyonal Özgürlük Taburunda yer almak üzere MLKP Şehit Serkan Taburuna ulaşır. Rojava devriminin gerekleri doğrultusunda askeri ve politik eğitimini burada tamamlar. Savaşa ciddiyetle yaklaşır ve bunun motivasyonuyla askeri eğitimini başarıyla tamamlar. Kararlı, kurallı ve cesur bir savaşçı olarak kendini inşa etme şiarıyla ayrıldığı Şehit Serkan Taburundan Rakka cephesine ve son nefesini verdiği Efrîn-Badina cephesine kadar sözüne bağlı bir pratik sergiler" sözlerine yer verildi.

"Disiplinli duruşu, örgütlü yaşamdaki titizliği, askeri niteliği ile öne çıkarak DAİŞ'e karşı savaşta komutanlaşır. EÖT taburunda kol komutanı olarak görev alır. Rojava devrimi için savaştıkça devrime olan bağı daha da artar ve bu doğrultuda EÖT'nin örgütsel sürekliliğinin sağlanmasına, askeri ve politik varlık halinin büyütülmesine kendini adar. denilen açıklamada, Hilmarsson’un, Rojava'da ilk önce, Enternasyonal Özgürlük Taburu (EÖT) savaşçısı olarak Rakka cephesinde yer aldığı ifade edildi.

Açıklamada, Hilmarsson’un yaşamına dair şu bilgiler verildi:

"Rakka'da DAİŞ çetelerinin yenilgisiyle açılan yeni dönemi TC'nin Efrîn saldırısıyla başlatması karşısında Şahin yoldaş, hızla Efrîn cephesine geçmeye çalışır. Efrîn saldırısının ikinci günü EÖT adına bir bildiri kaleme alarak Avrupa halklarına TC faşizmini teşhir çağrısı yapar ve bu doğrultuda enternasyonal kuvvetlerle temasa geçer. Efrîn'e ulaşmasının ardından Badina-Dimilya cephesinde yerini alır.

Savaş çetin koşullarda sürmektedir. Şahin yoldaş Efrîn'de olduğu için çok mutlu olduğunu savaş sonrası da Efrîn'de kalmak istediğini söyler. Mutlu bir devrimci olarak savaşçıların moral kaynağı olur. Bulunduğu alanı tanıdıktan sonra artık Şahin yoldaş yeni gelen savaşçıları mevzilerine götürmekte ve keşif karşısında disiplinli hareketiyle alanda konumlanışın güvenliğini sağlamaktadır.

Yoğun keşif altında görüntü verilmesi sonucu yaşanan bir saldırıda yaralılara hızla tıbbi müdahale ederek onları güvenli alana taşıyan, aynı alanda ağır yaralanan Yunanlı yoldaşının hastaneye ulaştırılmasını koordine eden Şahin yoldaş olmuştur.

Hilmarsson’un çetelerin saldırılarını yoğunlaştırdığı; obüs, tank ve uçaklarla hamle yaptığı sırada yoldaşlarıyla birlikte bulundukları alanın savunması için stratejik öneme sahip bir tepede mevzide bulunduğu, çetelerin karadan giriş yapmaya çalıştığını fark eden yoldaşlarının çeteleri ateş altına aldığı, çatıştıkları mevziler obüslerle yoğun keşif altında vurulurken Şahin’in burada kararlı bir duruş sergilediği denilen açıklama şu sözlerle sona eriyor:

Obüsler ve silahlı keşif uçakları çok yoğun vurmaya başlar ve Şahin yoldaş ve beraberindeki iki Arap savaşçı Badina-Dimilya hattında şehit düşer. Cenazeler almak için yapılan girişimler sonuç vermez. Şahin yoldaş ve beraberindeki silah arkadaşları, Efrîn'in özgürlük sevdalısı halkının kalbinde ve toprağında sonsuza dek yerini alır.

Şahin yoldaşın şehadeti tıpkı diğer şehit enternasyonalist savaşçılarda olduğu gibi TC faşizmine karşı enternasyonal cepheden verilen güçlü bir cevap ve darbe olmuştur. Şehit Enternasyonal savaşçıların Efrîn tepelerinde yükselttikleri bayrak şimdi başta Avrupa olmak üzere, dünyanın farklı ülkelerinde faşist Türk devletine karşı yükselmektedir. Faşist, katil Erdoğan adı artık dünyanın tüm dillerinde haykırılacaktır.

Şahin yoldaşımız İzlanda'dan Efrîne uzanan yolculuğunda, insanlık ailesinin bir parçası olarak ölümsüzleşirken, bizler onu onurlu mücadelemizde yaşatmaya devam edeceğiz"

 

Efrin'de şehit düşen EÖT savaşçısı Haukur Hilmarsson'un sivil bilgileri şöyle:

Rojava’da kullandığı Adı: Şahin Hüseyni

Adı-Soyadı: Haukur Hilmarsson

Doğum Yeri ve Tarihi: Reykjavik / 22 Temmuz 1986

Rojavaya Geliş Tarihi: Temmuz 2017

Şehadet Yeri ve Tarihi: Efrîn- 24 Şubat 2018