GüncelManşet

1 Mayıs değerlendirildi ve 18 Mayıs anmaları koşuldu

 

İstanbul: Partizan 4 Mayıs Sarıgazi MKD ‘de ve 10 Mayıs Esenyurt’ta 1 Mayıs değerlendirmesi ve 18 Mayıs hazırlığı konulu toplantılar gerçekleştirdi.  İki yerde de yoğun katılımlı geçen toplantılarda genel değerlendirmelerin dışında bölgelerde yapılan etkinlikler de konuşuldu.

Esenyurt: 1Mayıs öncesi sendikaların ve demokratik kitle örgütlerinin kutlama ve anmanın Taksim’de yapılması yönlü ısrarın, 1 Mayıs Birlik ve Dayanışma günü ve 1 Mayıs 1977 yılında katledilen işçi ve emekçileri anmak için anlamlı ve önemli olduğu vurgusu ile toplantı başladı. Türk- iş’in ve Hak- iş’in geri tavır almaları TC devletinin dönem sözcüsü AKP hükümetinin talimatı ile yaşanan polis şiddetinin artmasına sebep olurken, marjinal söylemleri ile polis şiddetini meşrulaştırma çabalarının olduğu söylendi. Taksim’i abluka altına alan kolluk güçlerinin sert ve aşırı müdahalesi karşısında işçi emekçilerin uzun süreli mücadelesi ve direnişinin önemli olduğu söylendi.

1 Mayıs işçi sınıfının kazanılmış bir günü olması, iki sene önce Taksim meydanında yapılan kutlamaların kitlesellik kazanması, sınıf bilincinin artmasının faşizmle yönetilen TC’nin korkusu haline geldiği bu sebeple kitlelerin meydanlara akmasının önüne geçildiği tespiti yapıldı.

Partizan özgülünde 1 Mayıs’ın Gezi’den çıkardığı deneyimlerle ve öncesinde yaptığı çalışmalardan elde ettiği kitlesellikle olumlu bir tablo çizdiği söylendi. Örgütlü duruş ve örgütlü hareket tarzının 1 Mayıs günü Partizan’ın barikatların en önünde yer almasının ve kitleye önderlik etmesinin önünü açtığı ifade edildi. 1 Mayıs çalışmalarından çıkarılan deneyim ve kazanımlar şöyle sıralandı; Örgütlü, disiplinli ve kolektif çalışma açısından olumlu bir deneyim oldu, yeni alanlara açılarak yeni ilişkiler edinildi, Partizan’ı ideolojik ve politik olarak kitlelere anlatma ve kavratmada dışa açık bir çalışma örüldü. Mahallelerde 1 Mayıs etkinlikleri yapmanın öneminden bahsedilerek, önümüzdeki süreç için daha yaygın hale getirilebileceği söylendi.

18 Mayıs Komünist Önder Kaypakkaya’nın katledilişinin 41. yılında Kaypakkaya’yı en iyi, en kitlesel biçimde anmanın O’nu anlatmanın ve kavratmanın önemli bir yolu olduğu söylendi. Bu süreçte Esenyurt’un merkezi etkinliklere kitlesel katılmak için çalışmalar yürütmesi gerektiği konuşuldu. Afiş sticker ve şablon çalışmaları yürütecek olana Esenyurt bölgesi ozalitler çıkartıp merkezi etkiliklere çağrı yapacak.

Sarıgazi: Kahvaltı ile başlayan toplantı 1 Mayıs değerlendirmesi ile devam etti. Yemek arası verildikten sonra 18 Mayıs Kaypakkaya’nın katledilişinin 41.yıl dönümünde anma etkinlikleri gündemli konuya geçildi. 1 Mayıs öncesi yaygın çalışma yürütülen Anadolu yakasında yeni bölgelere açılmanın, çalışmaların kazanımı olarak değerlendirildi.

18 Mayıs için merkezi bir yürüyüş ardından anma etkinliği ve forumla devam eden bir öneri sunuldu. Kaypakkaya’yı anlama ve anlatmada kitleye açık forumların gerekliliğinden ve öneminden bahsedilerek en geniş kesimlerle anmalar örgütlemek gerektiği söylendi. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu